Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którego współzałożycielem był skazany prawomocnie i ukrywający się za granicą Rafał Gaweł, twierdzi, że walczy z rasizmem. Tymczasem na profilu FB o tej samej nazwie pełno rasistowskich i antypolskich komentarzy – nieusuwanych przez administratora profilu, na co uwagę zwracają sami internauci.

Czyj to profil?

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowski i Ksenofobicznych do niedawna brylował w mediach. Do czasu, gdy jeden z jego współzałożycieli – Rafał Gaweł nie został oskarżony i skazany. Przedmiotem postępowania przeciwko Gawłowi było min. wyłudzenie dotacji.

Na Facebooku funkcjonuje strona, która nazywa się tak samo jak Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Według naszych ustaleń przedstawiciele „prawdziwego” Ośrodka zaprzeczają, że strona o podanej nazwie należy do nich. Nie przeszkadza to jednak im i nie widzą nic zdrożnego w fakcie organizowania zbiórek na ich rzecz.

O sprawie pisał portal Dzień Dobry Białystok, tutaj link

Manipulacja i atak

Wskazany profil zaatakował portal zyciestolicy.com.pl twierdzeniami o rasistowskim charakterze naszego materiału o chorobach przenoszonych przez imigrantów. Przy czym wpis na FB OMZRiK był pełen manipulacji i półprawd. W odpowiedzi autor pierwotnego artykułu przygotował tekst, w którym wskazywał na konkretne fragmenty przeczące tezie o rasistowskim charakterze tekstu.

Ad vocem imigrantów

Nie przeszkodziło to zmanipulowanym osobom, które najwidoczniej nie czytały tekstu na zabranie głosu w dyskusji. Problem w tym, że dyskusja nie była rzetelna i językowo była brutalna. Określano nas mianem szmat, polaczków itp.. Sprawdziliśmy, takich komentarzy jest też pełno pod innymi postami Profilu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Oto niektóre z nich: – ostrzegamy są wyjątkowo wulgarne i antypolskie – nie utożsamiamy się z nimi, publikujemy je bez cenzury, aby pokazać sposób wypowiadania się i zachowania osób, które innym zarzucają rasizm.

Jesteśmy wstrząśnięci często antypolskim i rasistowskim wydźwiękiem tych wpisów. Część z tych wpisów to zwyczajne inwektywy. Wszystkie te wpisy zostały opublikowane na profilu FB Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, w komentarzach pod postami. Co więcej osoby te są przekonane o własnych racjach, które uprawniają ich do takich a nie innych wypowiedzi na temat polskości, Polaków i Polek. Warto zauważyć, że część tych osób to obcokrajowcy lub osoby z nimi związane, a więc osoby, które powinny być szczególnie przeczulone na punkcie poszanowania godności drugiego człowieka, nawet nie zgadzając się z jego poglądami czy opiniami. Nie wyrażamy zgody na takie opisywanie Polaków i obiecujemy publikować wizerunki tych osób razem z ich wpisami.

Wieczne zbiórki i nie tylko

Krytycy narzekają, że Ośrodek nie udostępnia im swoich sprawozdań finansowych. Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że połowę wpisu o rzekomych faszystach/rasistach stanowi apel o dokonywanie darowizn na rzecz instytucji. Dość wskazać, że Rafał Gaweł został prawomocnie skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności. Portal wirtualnapolska.pl tak relacjonował zarzuty stawione Rafałowi Gaweł:

Współzałożyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych był oskarżony o oszustwa i wyłudzenia na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzonymi byli właściciele firm, z którymi Gaweł robił interesy, bank (220 tys. zł) czy Fundacja im. Stefana Batorego (107 tys. zł), z której wyłudził dotację na założenie Ośrodka.”

Jednak o tej sprawie i innych szerzej napiszemy w przyszłych publikacjach.

2 Comments on “„Polaczki to taki czysty i zdrowy naród…” czyli Antypolscy „antyrasiści” w akcji!”

  1. Przecież wszystkie te organizacje z czymś walczące to żydowskie bojówki. Żydzi uważają Polaków za wroga do zniszczenia.

  2. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
    Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information a lot.
    I was seeking this particular information for a long time.
    Thank you and best of luck.

    Real Madrid Kläder

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *