Zespół polskich inżynierów stworzył i opublikował projekt urządzenia wspomagającego oddychanie. Projekt może być wydrukowany w drukarce 3D. Twórcy przestrzegają jednak, że jest to urządzenie ostatniej szansy, gdy inne byłyby niedostępne.

Koszt komponentów VentilAid wynosi 200 zł. Jeden z twórców wyjaśnił, że produkt nie może być certyfikowany medycznie w Europie czy krajach rozwiniętych. Został oparty o najtańsze elementy oraz druk 3D. Dzięki temu urządzenie może zostać wykonane w każdym miejscu na świecie i za pomocą materiałów, które są lokalnie dostępne. Jednak urządzenie musi przejść odpowiednie badania kliniczne.

Przekazano także, że pomysł został zrealizowany w czasie, gdy wiele krajów zmaga się teraz z epidemią koronawirusa i może zdarzyć się, że takie urządzenia będą potrzebne na terenie tych państw. Projekt jest ogólnodostępny, jednak nie jest on jeszcze gotowy do użytku. Niezbędne są testy, które sprawdzą stopień ich skuteczności. Dlatego twórcy apelują do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami oraz inżynierów specjalizujących się w druku 3D o pomoc w ulepszeniu urządzenia, aby było ono bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *