Site icon ZycieStolicy.com.pl

Podskórny implant, który zmierzy poziom glukozy i wykona test na koronawirusa?

rfid hand450

Podskórny implant, który zmierzy poziom glukozy i wykona test na koronawirusa? To nie jest żart, taki plan ma polska spółka z sektora konopnego we współpracy z amerykańską firmą biotechnologiczną. 

Hemp & Wood, spółka notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych,  w ramach joint venture z amerykańską firmą biotechnologiczną Alivecel przeniesie do Polski część badań nad narzędziem do monitoringu stanu zdrowia. Chodzi o implant wszczepiany podskórnie, umieszczanym w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. 

JV prowadzić będzie badania (R&D) w zakresie produkcji żywych komórek w celu pomiaru i wykrywaniu białek wytwarzanych przez wirusy COVID/SARS/MERS, a także markerów glukozy, insuliny, nowotworów, zawału serca i innych. Monitorowanie „in vivo” będzie się odbywać w czasie rzeczywistym. Testy wczesnego wykrywania zostaną opracowane przy użyciu technik biologii syntetycznej oraz nano- i biotechnologii, oraz skupią się na monitorowaniu zmian RNA i DNA użytkowników, którymi mogą być pacjenci, pracownicy wszelkiego typu firm, czy nawet cała populacja, jak również systemy opieki zdrowotnej, użytkownicy obiektów wojskowych i wiele innych

— możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym po podpisaniu umowy 10 maja.

Podskórny implant stworzy szereg możliwości. Dzięki niemu możliwe będzie wykonanie pomiaru białek wytwarzanych, m.in. przez wirusy Covid/Sars/Mers oraz markerów glukozowych i nowotworowych. Monitoring ma odbywać się na bieżąco, w czasie rzeczywistym. 

– Wybuch pandemii COVID-19 skłonił nas do rozważenia nowych zastosowań naszej technologii. Sensor z całą pewnością może wykrywać także zakażenia koronawirusami. Powinniśmy więc rozwijać technologię właśnie w tym kierunku. Upewnili nas w tym polscy kooperanci. Wspólnie przystępujemy zatem do badań i komercjalizacji rozwiązań

 

 powiedział Mark Glazer, dyrektor technologiczny w Alivecel. Dodał również, że tego rodzaju czujniki nie są niczym nowym na rynku, ale jego firma chciałaby kilkukrotnie wydłużyć okres użytkowania.

Polsko-amerykańska fuzja liczy także na to, że uda jej się uzyskać wsparcie finansowe. Wyraża przy tym żywe zainteresowanie konkursami organizowanymi, m.in. przez Narodowe Centrum Nauki czy też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Exit mobile version