Przypomnijmy w latach 2010-2016 przeciwko możliwości wprowadzenia podatku katastralnego protestowało Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”, które w listopadzie 2015 roku wykorzystując formułę petycji wniosło do senackiej komisji petycji projekt zmiany konstytucji RP wprowadzającego wymóg referendum ogólnokrajowego dla wprowadzenia podatku katastralnego lub podatku od wartości nieruchomości.
17 lutego 2016 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję, przeprowadzona została dyskusja. W dyskusji podnoszony był argument niemożności odniesienia się do ewentualnych, przyszłych ustaleń dotyczących podatku katastralnego, jego rozwiązań i zakresu przedmiotowego, zwłaszcza w kontekście objęcia tym podatkiem tylko tych obywateli, którzy będą posiadali majątek. Senatorowie nie podzielili wniosku petycji aby dla wprowadzenia nowych podatków ustanowić wymóg odwołania się do zgody obywateli wyrażonej w referendum ogólnokrajowym. W głosowaniu senatorowie (zarówno z PIS jak i z ówczesnej opozycji, a dzisiaj rządzących) zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.
2 komentarze
Warto wspomnieć że proponowany podatek katastralny miałby obowiązywać od 3 lub 4 posiadanej nieruchomości więc nie obejmie on sytuacji ani jednej standardowej polskiej rodziny, które nie odczują wzrostu podatków. Objąłby on za to wszelkiej maści flipperów i spekulantów żyjących z podnoszenia cen mieszkań i utrudniania polskim rodzinom dostępu do podstawowego dobra jakim jest dach nad głowa.
Znając naszych polityków, to wprowadzą nie od 3 lub 4 posiadanej nieruchomości, ale od każdej. Dlatego SIS WIECZYSTE proponował przyjmowanie ustawy w tej sprawie w referendum. Bo gdyby dotyczyło to 3 lub 4 nieruchomości, prawdopodobnie nie było sprzeciwu społeczeństwa, ale jeżeli ma dotyczyć to każdej nieruchomości to nie ma akceptacji.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.