Po modernizacji, ponownie otwarto Muzeum Niepodległości. Można w nim zobaczyć dwie nowe wystawy stałe, poświęcone historii siedziby i tematyce kresowej i nową ekspozycję czasową związaną z odrodzeniem Polski w 20-leciu międzywojennym. Jest również nowa sala multimedialna w pozyskanych piwnicach.
– Bardzo się cieszymy, że wreszcie – po ponad trzyletniej przerwie spowodowanej pracami modernizacyjnymi, a później pandemią mogliśmy otworzyć dla zwiedzających naszą główną siedzibę znajdującą się w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Rewitalizacja budynku zakończyła się w marcu ubiegłego roku, ale ze względu na pandemię niestety nie mogliśmy go udostępnić gościom. Udało się to dopiero teraz – powiedziała kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Niepodległości Justyna Wyszyńska.
Głównym celem projektu „Dostosowanie Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych, w tym dla osób niepełnosprawnych” był kompleksowy remont w środku i na zewnątrz budynku.
Na zwiedzających czekają cztery ekspozycje stałe. W ramach prac zmodernizowano wystawę stałą „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921” oraz odtworzono stałą ekspozycję „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu”.
Drugą powracającą wystawą jest „Z Orłem Białym przez wieki”. Ukazuje ona historię godła narodowego w różnych epokach. Pokazuje gdzie funkcjonowało, czyli np. na guzikach, banknotach, strojach sportowców. Przedstawia ewolucję godła w kontekście historycznym, literackim, artystycznym i społecznym na przestrzeni 700 lat.
Prezentowane są także dwie nowe wystawy stałe. „Pierwszą pt. „Kresy i Bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości” podzielono na dwie części. Druga z nowych wystaw dotyczy historii Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.
Nowa wystawa czasowa „Sławę nam znaczono stworzyć…” – przygotowana w ramach projektu edukacyjnego „100 na 100” realizowanego przez Muzeum Niepodległości -prezentuje zbiory związane z odrodzeniem Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Przybliża m.in. temat budowy Gdyni, ówczesnego podejścia do patriotyzmu i powstań śląskich.
Muzeum Niepodległości uruchomiło również nowe medium społecznościowe – kanał na Instagramie.
🎀🎀Główna siedziba Muzeum Niepodległości przy Placu Bankowym otwarta od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.00 pic.twitter.com/MT49f8kFam
— MuzeumNiepodległości (@muzniep) February 19, 2021
MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI, WARSZAWA, HISTORIA, WYSTAWY