Przed Ministerstwem Rolnictwa miała miejsce pikieta Doradców Rolnych, którzy protestowali głównie przeciwko niskim wynagrodzeniom. Do pikietujących Doradców Rolnych wyszedł wiceminister Ryszard Zarudzki. Powiedział o swoim wsparciu i podkreślił, ile udało się zrobić w ostatnim czasie, kiedy to przeznaczono dodatkowe 80 mln złotych na poczet Doradztwa. Pan wiceminister poprosił też o wskazanie delegatów, którzy mogliby wziąć udział w pracach specjalnego zespołu ds. Doradztwa Rolniczego.
Doradcy Rolniczy dostarczają rolnikom wiedzy i informacji dotyczących upraw i hodowli. Pomagają też w wdrażaniu nowych technologii do gospodarstwa rolnego i w procesie zarządzania nim. Doradcy Rolni zajmują się też aktywizacją lokalnych/rolnych społeczności. Organizują różne formy doskonalenia zawodowego rolników.
Wymagania wobec Doradców Rolnych
Doradca rolniczy musi dysponować wszechstronną wiedzą oraz rozumieć zmiany jakie zachodzą w środowisku wiejskim, aby dostosować swoje usługi do określonych sytuacji i problemów. Przygotowanie zawodowe doradców w dużej mierze decyduje o jakości usług doradczych i sprawności realizacji zadań. Jakość pracy doradcy przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich i wpływa na budowę kapitału społecznego mieszkańców wsi. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą ciągle aktualizować i poszerzać swoją wiedzę. Dlatego uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach, czytają prasę fachową. Utrzymują kontakty z naukowcami z uczelni i instytutów, pracownikami różnych instytucji związanych z rolnictwem. Dzięki zdobywaniu nowych umiejętności i podnoszeniu kompetencji doradcy wzbogacają swój warsztat pracy, techniki i metody działania oraz wprowadzają nowatorskie formy edukacji.
Działania doradcy rolniczego ukierunkowane są na poprawę poziomu dochodów rolniczych. Także na podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, a także na wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Działalność doradcza powinna przyczynić się do tego, aby rolnicy stawali się bardziej świadomi procesów przebiegających w gospodarstwie rolnym.
Jak zostać Doradcą?
Obecnie do podjęcia zatrudnienia w zawodzie doradcy rolniczego konieczne jest wykształcenie wyższe z zakresu rolnictwa. Preferowane kierunki to rolnictwo, ogrodnictwo, ekonomika rolnictwa, zootechnika. Podstawową bazą kształcenia doradców są wyższe uczelnie rolnicze. Kontynuacja nauki możliwa jest na różnych kierunkach studiów podyplomowych prowadzonych przez wyższe uczelnie, instytuty branżowe oraz Centrum Doradztwa Rolniczego, jak również w formie kursowej oferowanej przez różne instytucje edukacyjno-szkoleniowe.
1 komentarz
Jesteśmy z naszymi koleżankami i kolegami. Praca w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego na stanowisku starszego specjalisty/doradcy za najniższą krajową jest poniżej godności. Kiedy wreszcie Ministerstwo zauważy że oprócz ARiMR i KOWR są jeszcze ODRy?????
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.