Policyjny pies Idan pomógł w ujęciu sprawców włamania w pow. makowskim (Mazowieckie). Zwierzę podjęło trop i szło kilka kilometrów, by zaprowadzić policjantów wprost przed dom włamywaczy – poinformował w czwartek rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce kom. Tomasz Żerański.
Idan jest psem patrolowo-tropiącym. Służy w ostrołęckiej policji od 8 lat. Wraz ze swoim przewodnikiem st. asp. Pawłem Krysińskim tworzą skuteczny duet.
W tym przypadku to właśnie wyjątkowy psi nos oraz świetne zgranie czworonoga z przewodnikiem pozwoliło na zatrzymanie podejrzanych o włamanie
– podkreślił rzecznik.
W ub. tygodniu policjant wraz z psem zostali wezwani na miejsce kradzieży z włamaniem na terenie powiatu makowskiego. Sprawcy włamali się do budynku przez okno. Ich łupem padł sprzęt elektroniczny.
Policyjny pies szybko podjął trop, który prowadził go przez kilka kilometrów. Ostatecznie Idan dorowadził funkcjonariuszy wprost przed dom włamywaczy. Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców pow. makowskiego w wieku 17 i 51 lat. Podejrzani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Teraz grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
To nie jedyny w ostatnim czasie przypadek, kiedy policyjny pies z garnizonu mazowieckiego pomaga w ustaleniu sprawców przestępstw. Tak było m.in. w przypadku owczarka niemieckiego Jasona, który od 2014 r. pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Pies wpadł na trop złodziei, którzy włamali się do niezamieszkałego budynku i zabrali telewizor. Jason odnalazł skradzione mienie oraz miejsce zamieszkania sprawcy kradzieży.
Policyjne psy tresowane są w kilku kierunkach. Jedne specjalizują się w tropieniu śladów ludzkich – pomagają nie tylko przy szukaniu przestępców, ale także osób zaginionych. Pod koniec ub. roku pies tropiący Nawoja wraz z przewodnikiem odnaleźli w lesie wychłodzonego 58-latka z pow. siedleckiego. Gdyby nie czworonożny funkcjonariusz, dotarcie do mężczyzny zajęłoby o wiele więcej czasu. W takich sytuacjach policyjne psy okazują są niezastąpione.
Policyjne psy wspierają także funkcjonariuszy przy patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne. W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie prawie 40 czworonogów.
PAP/AS
Pies pogryzł 14-latkę – dziewczyna z ranami klatki piersiowej trafiła do szpitala