ZycieStolicy.com.pl

Terapeutyczny pies pomaga zestresowanemu personelowi medycznemu

W szpitalu powiatowym w Jarocinie, dla wsparcia personelu medycznego dołączył pies terapeutyczny, siedemnastomiesięczny labrador Denver. To prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Denver był przygotowywany w poznańskiej Fundacji na rzecz osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik do wspierania weteranów wojennych z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Obecnie, w ramach unikatowego w skali kraju projektu „Pies na stres”, pomaga lekarzom i pielęgniarkom pracującym z najciężej chorymi na COVID-19. W przerwach w pracy, w interakcji z psim terapeutą, personel medyczny redukuje stres, niepokój i objawy depresji.

Stres pourazowy to taki stres, który trwa ponad miesiąc – nasza walka z koronawirusem trwa już niemal rok, więc nietrudno o objawy tego zespołu. Większość osób walczących na pierwszej linii z COVID-19 wyczerpuje znamiona definicji stresu pourazowego, gdzie uraz jest rozumiany jako praca ponad normy i siły z ciężkimi przypadkami chorych na COVID-19 i przekracza to zdolności adaptacyjne” – powiedział dr n. med. Maciej Naskręt, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Jarocinie, od niedawna także opiekun labradora.

Dr Naskręt podkreślił, że na całym świecie dogoterapia wykorzystywana jest przy różnego rodzaju schorzeniach. Pandemia spowodowała, że osobami potrzebującymi wsparcia stały się również osoby z zespołów terapeutycznych. Właśnie dlatego biszkoptowy Denver stał się prawdopodobnie pierwszym w Polsce psem terapeutycznym, wykorzystywanym w terapii nie pacjentów, lecz personelu medycznego.

Labrador przychodzi do szpitala ze swoim opiekunem na jego dyżury. Na swoich szelkach ma wypisaną nazwę projektu, „Pies na stres” oraz oznaczenie „therapy dog in training”; pilotaż realizowany w jarocińskim szpitalu to też czas nauki dla psa. Denver ma kontakt tylko z personelem medycznym, gdy pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni mają przerwę w pracy z pacjentami.

*obrazek wyróżniający to zdjęcie podglądowe

Ogólnopolskie badanie wyjaśni, kto przechorował COVID-19

 

JAROCIN, PIES TERAPEUTYCZNY, COVID, KORONAWIRUS, PIES NA STRES

3647119389464885835 n

Exit mobile version