Pięciu sędziów, w tym b. wiceszef MS Łukasz Piebiak, członek KRS Maciej Nawacki i Konrad Wytrykowski z SN zapowiedziało prywatne akty oskarżenia i pozwy „przeciwko wszystkim, którzy ponownie dopuścili się bezprawnych ataków i pomówień” w związku z ostatnimi publikacjami portali Oko.press i Onet.
W ostatnich dniach Onet i Oko.press publikują teksty, które – jak napisano – „są efektem wspólnego śledztwa”.
Ujawnimy, jak grupa sędziów skupiona wokół Łukasza Piebiaka działała w celu utrwalenia tzw. dobrej zmiany w sądach oraz jak uderzano w niezależnych sędziów znanych z obrony sądów
– zapowiedziało Oko.press.
Jako wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak udostępniał osobom nieuprawnionym wrażliwe i służbowe dane wybranych sędziów. Celem było wyeliminowanie „szkodników”, czyli osób krytycznych wobec zmian wdrażanych przez PiS w sądach, a także tych, które mu się naraziły
– ma wynikać ze wspólnego śledztwa Onetu i OKO.press.
Opublikowane w dniach 20, 21 i 22 kwietnia 2022 r. przez onet.pl i oko.press informacje dotyczące rzekomej afery hejterskiej, w tym fragmenty rozmów prowadzonych poprzez komunikatory internetowe, są nieprawdziwe i zmanipulowane
– napisali sędziowie w przekazanym PAP oświadczeniu.
Pod oświadczeniem – poza Piebiakiem, Nawackim i Wytrykowskim – podpisali się także sędziowie: Dariusz Kliś i Andrzej Skowron.
Jak ocenili, „portale te kolejny raz powielają fałszywe relacje mające na celu zdyskredytowanie określonej grupy sędziów, mimo że są już rozstrzygnięcia sądowe obalające wiarygodność takich materiałów”.
W tym kontekście w oświadczeniu wymieniono „ugodę w sprawie Łukasza Piebiaka przeciwko Bartoszowi Węglarczykowi i Ringer Axel Springer Polska S.A., na mocy której Łukasz Piebiak został przeproszony; ugodę w sprawie Konrada Wytrykowskiego przeciwko Romanowi Giertychowi, na mocy której Konrad Wytrykowski został przeproszony; prawomocny wyrok w sprawie Pawła Zwolaka przeciwko Wirtualnej Polsce Media S.A., na mocy którego Paweł Zwolak został przeproszony; wyrok sądu I instancji skazujący dziennikarkę Ewę Siedlecką za zniesławienie Konrada Wytrykowskiego i Macieja Nawackiego”.
Sędziowie podpisani pod oświadczeniem zaznaczyli, że „najnowsze +rewelacje+ publikowane przez onet.pl i oko.press mają pochodzić od dwóch sędziów, których wiarygodność została zakwestionowana sądowymi wyrokami i udziałem w skandalach obyczajowych”. Dodali, że jeden z tych dwóch sędziów „wprowadza też w błąd, twierdząc, że bezprawnie otrzymywał wgląd w akta personalne sędziów, mimo że w rzeczywistości miał nie tylko do tego prawo, lecz wręcz obowiązek jako specjalny rzecznik dyscyplinarny powołany przez Ministra Sprawiedliwości”.
Opieranie się mediów na nieprawdziwych informacjach, manipulacjach i niepotwierdzonych informacjach skompromitowanych osób łamie elementarne zasady rzetelności dziennikarskiej i jest świadomym i celowym działaniem mającym na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej
– napisali autorzy oświadczenia.
Poinformowali, że zwrócili się „do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej z wnioskiem o analizę wymienionych publikacji pod kątem naruszeń przepisów prawa karnego, w tym możliwości złożenia prywatnych aktów oskarżenia na podstawie art. 212 Kodeksu karnego, jak również pod kątem naruszenia naszych dóbr osobistych”.
Już wstępna analiza wskazuje na złamanie prawa. Po zakończeniu zapowiadanego przez portale cyklu publikacji i całościowej ich analizie skierujemy do sądów kolejne prywatne akty oskarżenia i pozwy przeciwko wszystkim, którzy ponownie dopuścili się bezprawnych ataków i pomówień
– zapowiedzieli.
Sędzia Piebiak zrezygnował z funkcji wiceministra sprawiedliwości 20 sierpnia 2019 r. po publikacji Onetu, w której opisany został kontakt, jaki ówczesny wiceszef MS miał utrzymywać z kobietą o imieniu Emilia. Kobieta miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów. Według informacji Onetu miało się to odbywać za wiedzą wiceministra, a na komunikatorze WhatsApp miała powstać zamknięta grupa o nazwie „Kasta”, która wymieniała się pomysłami na oczernianie niektórych sędziów.
Piebiak przy okazji składania rezygnacji z funkcji wiceministra oświadczył, że będzie z determinacją bronić swojego dobrego imienia, na które pracował całe życie. Informacje Onetu nazwał „pomówieniami”. Także inni sędziowie wiązani w mediach z grupą na komunikatorze podkreślali, że „zostali zniesławieni informacjami o rzekomej grupie +Kasta+”. Skierowali do sądów liczne prywatne akty oskarżenia i pozwy cywilne.
PAP/AS
Bartosz Węglarczyk wraz z Ringier Axel Springer przepraszają sędziego Łukasza Piebiaka!