Site icon ZycieStolicy.com.pl

P. Gliński: konsekwencje 17 września 1939 r. obserwujemy do dziś

kjkj

Konsekwencje 17 września 1939 r. obserwujemy do dziś. Wciąż w Polsce istnieje „kacapia”, która nie pozwala likwidować „pomników wdzięczności Armii Czerwonej” – mówił w niedzielę do uczestników uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„To jednocześnie, jak było mówione, symbol tego brunatno-czerwonego antypolskiego sojuszu” – przypomniał prof. Piotr Gliński. „Nie pierwszy taki sojusz i nie ostatni niestety, jaki został przeciwko Polsce zawiązany” – dodał.

„Konsekwencją 17 września była straszliwa katastrofa duchowa, materialna, kulturowa. Miliony zamordowanych, miliony przesiedlonych, zniszczenie polskiej kultury na kresach” – mówił. „Te konsekwencje obserwujemy do dzisiaj. Wciąż w Polsce istnieje +kacapia+, która nie pozwala likwidować tzw. miejsc czy pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Mamy to w Olsztynie, mamy to w Rzeszowie. Wciąż zagraża nam ten niemiecko-rosyjski sojusz” – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że „nie jesteśmy wobec tych tragicznych konsekwencji bezbronni”. „Polska zarówno w obszarze politycznym, jak i w obszarze suwerenności kulturowej wyciąga wnioski z historii” – zapewnił.

Piotr Gliński zwrócił uwagę, że Polska wyciąga wnioski „także w zakresie polskiej tożsamości, pamięci o polskim dziedzictwie”. „Bo na tej pamięci także budowana jest siła suwerennej Polski” – podkreślił.

„Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego chcę zameldować: budujemy w tej chwili instytucje pamięci dotyczące Polskich Kresów. Cztery takie muzea są wspierane i budowane w różnych miejscach Polski. zbudowaliśmy Muzeum Sybiru, 28 września otwieramy Muzeum Historii Polski, które będzie opowiadało w bardzo szerokim zakresie o polskiej I Rzeczypospolitej” – powiedział. „Wyciągamy wnioski z tej tragicznej historii. Zbudowaliśmy Instytut Polonika i opiekujemy się w znacznie większym zakresie niż dotychczas polskim dziedzictwem historycznym na Wschodzie.(…) Wprowadzamy nowe rozwiązania dot. wsparcia naszych instytucji pamięci i tożsamości, polskich muzeów, bibliotek czy archiwów na całym świecie” – zapewnił Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że „17 września 1939 r. to dzień, w którym zbombardowany został Zamek Królewski w Warszawie”.

„Pan premier wspomniał o raporcie o odszkodowaniach wojennych. Ten raport został przygotowany w dużej mierze właśnie przez specjalistów, ludzi kultury. I w obszarze kultury to jest co najmniej 52 miliardy, które powinny być Polsce natychmiast zwrócone” – poinformował Piotr Gliński.

„Cały czas odzyskujemy straty wojenne, które wyniknęły w toku II wojny światowej z tej napaści niemieckiej i napaści rosyjskiej na Polskę” – mówił. „Federacja Rosyjska nie odpowiada na nasze wnioski restytucyjne, ale to nie znaczy, że jesteśmy bezczynni. Jest tam złożonych 20 wniosków restytucyjnych dotyczących polskiego dziedzictwa, które znajduje się w instytucjach rosyjskich. I o tym też pamiętamy, i o tym Polskie Państwo także pamięta” – wyjaśnił.

„Cześć i chwała Bohaterom!” – zakończył swoje wystąpienie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Źródło: PAP.

Exit mobile version