Site icon ZycieStolicy.com.pl

Ostatni weekend z liniami turystycznymi w Warszawie

linia turystyczna

Najbliższy weekend, 25-26 września, to ostatnia szansa na rejs promem i statkiem, wycieczkę zabytkowym tramwajem, autobusem lub koleją wąskotorową w ramach Warszawskich Linii Turystycznych. Na kolejną okazję trzeba będzie czekać do wiosny – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

To już ostatni weekend, kiedy warszawiacy i turyści mogą podziwiać Warszawę jadąc „parówką”, ikarusem lub z pokładu promu płynąc przez Wisłę. Kończy się właśnie 13 sezon warszawskich linii turystycznych. Na kolejną szansę trzeba będzie poczekać aż do wiosny.

W sobotę i niedzielę można pożegnać się z tramwajami kursującymi na linii 36 trasą z placu Narutowicza do metra Marymont. Trasa linii 36, obsługiwana zabytkowymi tramwajami 13N „parówkami” lub 105Na „akwariami”, prowadzi przez ścisłe centrum na zielony Żoliborz. Jak podkreśla ZTM, „okolice placu Narutowicza to część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa – z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła, monumentalnym gmachem Domu Studenckiego +Akademik+ czy budynkami mieszkalnymi wzdłuż ulicy Filtrowej”. Tramwaj mija też Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli (w latach 30. XX w. siedziba urzędu wojewódzkiego), Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejeżdża przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zieloną (dosłownie, bo jest tam trawiaste torowisko) ulicę Adama Mickiewicza i dalej, za placem Wilsona, Juliusza Słowackiego do pętli Marymont, skąd można pójść na spacer do Parku Kaskada.

Ostatni już raz w tym sezonie na trasę linii 100 wyjadą jelcze i ikarusy, aby przewieźć pasażerów ulicami: Marszałkowską, Królewską, Senatorską, Miodową, Świętojerską, Karmelicką, Stawki, Konwiktorską, Wybrzeżem Gdańskim oraz po stronie praskiej: al. „Solidarności”, Targową, al. Zieleniecką, al. Poniatowskiego, a potem Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, ul. Bagatela. Autobusy rozpoczynają i kończą trasę na przystanku Centrum 02 przy Domach Centrum.

W tramwajach kursujących na linii 36 oraz autobusach linii 100 obowiązuje standardowa taryfa ZTM. W pojazdach są współczesne kasowniki, w których można skasować lub aktywować każdy rodzaj biletu.

W sobotę i niedzielę można ostatni raz skorzystać z oferty warszawskich wiślanych promów. Bezpłatnie można przekroczyć kapryśną królową polskich rzek w trzech miejscach: na Cyplu Czerniakowskim (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża), przy moście Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża) oraz przy Podzamczu Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

Całodzienną atrakcją jest rejs statkiem „Zefir” – z przystani na Żeraniu, kanałem Żerańskim oraz przez Jezioro Zegrzyńskie do Serocka. Podróż rozpoczyna się o godz. 9, a powrót do Warszawy jest planowany około godz. 18. W międzyczasie można zobaczyć ruiny mostu, posilić się potrawami z grilla i przespacerować po Serocku.

Bilety na rejs można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w piątki w godzinach 15-18 oraz w soboty od 8 do 11.

Lądową dłuższą wyprawą jest wycieczka Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową. Pociąg przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron jest tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie.

Do stacji w Piasecznie można dojechać z Warszawy autobusami specjalnej linii 51 po trasie dawnego trolejbusu. Przejazd jest bezpłatny, pod warunkiem, że posiada się bilet na przejazd kolejką. na stronie www.kolejka-piaseczno.pl można kupić bilety na kolej wąskotorową.

PAP/AS

Promem przez Wisłę? Rozpoczęcie sezonu Warszawskich Linii Turystycznych

Exit mobile version