Omenaa Mensah znana jest ostatnio nie tylko jako gwiazda z TVN czy żona miliardera Rafała Brzoski. To kobieta filantrop, o międzynarodowym znaczeniu. Jej rola jest istotna niezależnie od poglądów politycznych. Casus jej organizacji jak Omenaa Foundation i RiO Edu Centrum po budowane właśnie Konsorcjum Filantropijne świadczy o tym najdobitniej.
Omenaa Mensah – droga
O tym, kim jest Omenaa Mensah w dużej mierze dowiadujemy się od niej samej w szczerym wywiadzie udzielonym niedawno magazynowi „Forbes Woman”. Okazuje się, że prawdziwymi przykładami, na których wzoruje się Omenaa Mensah są Melinda i Bill Gatesowie. To, co ją inspiruje to niespotykana do tej pory w Polsce społeczna odpowiedzialność biznesu. Mensah podkreśla, że pomoc i dobroczynność nie mogą być jedynie dodatkiem. Wspieranie fundacji powinno być obowiązkowe zwłaszcza dla osób, które posiadają odpowiednie środki finansowe.
Moimi ikonami w tej materii są Melinda i Bill Gatesowie, którzy mówią o społecznej odpowiedzialności biznesu. Podkreślają, że jeśli ktoś w danym kraju dorobił się fortuny, w tym samym miejscu powinien zaangażować się w filantropię. Polski biznes również zaczyna zauważać, że pomaganie innym daje poczucie szczęścia i jest wartością bezcenną
– mówi dla Forbes Woman znana z mediów i działalności charytatywnej Omenaa Mensah, założycielka Omenaa Foundation i RiO Edu Centrum (dzienny ośrodek edukacji i wsparcia dla matek i dzieci z Ukrainy).
Od Omenaa Foundation i RiO Edu Centrum po Konsorcjum Filantropijne
Omenaa Mensah ogłosiła powołanie Konsorcjum Filantropijnego, które ma skupić polski biznes wokół idei czynienia dobra.
„Moją ideą jest jednoczyć polski biznes także w działalności charytatywnej, dlatego planuję stworzyć konsorcjum filantropijne na wzór tych światowych. Chcemy połączyć siły z różnymi fundacjami, działającymi lokalnie w tematach związanych z edukacją i zdrowiem – bo tu są najbardziej palące potrzeby, ale także wspierać je finansowo. Już wkrótce podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej zdradzimy więcej szczegółów tego projektu”
– mówiła nie dawno w wywiadzie dla „Forbes Woman”.
Zadaniem Konsorcjum Filantropijnego ma być połączenie działań różnych fundacji – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich – działających w obszarach edukacji i zdrowia. Omenaa Mensah zapowiedziała także, że na ten cel zostaną przekazane fundusze uzyskane w trakcie Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023.
„Chcemy połączyć siły z różnymi fundacjami, działającymi lokalnie w tematach związanych z edukacją i zdrowiem – bo tu są najbardziej palące potrzeby, ale także wspierać je finansowo. Już dziś mogę zdradzić, że to właśnie do nich trafi 30 proc. kwoty zabranej podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023. Wkrótce przedstawimy więcej szczegółów tego projektu”
– stwierdziła Omenaa Mensah, dla której Konsorcjum Filantropijne jest szerszym projektem niż Omenaa Foundation i RiO Edu Centrum.
Finansowanie akcji charytatywnych oraz Wielka Aukcja Charytatywna
Omenaa Mensah zajmuje się szerokim zakresem działań filantropijnych. Ich finansowanie pozyskuje po części z prowadzonych przez siebie biznesów m.in. ze sprzedaży szytych na miarę garniturów w atelier Ochiello, czy też designerskich mebli Ammadora.
Spore wsparcie finansowe okazują także darczyńcy fundacji Omenaa Foundation np.: Sylwia Dobrzycka, Rafał Sonik, Beata Drzazga, a także przedsiębiorcy uczestniczący w Wielkiej Aukcji Charytatywnej. Jej kolejna edycja jest aktualnie na etapie planowania, a Omenaa Mensah zdradziła, że lista gości nie jest przypadkowa.
„Rzeczywiście, nasza gala skupia największych polskich przedsiębiorców. Patrząc na tegoroczną listę gości, wnioskuję, że w tym roku zgromadzimy biznes warty około 113 mld zł.”
– mówiła filantropka.
W wywiadzie opowiedziała także, jak zostały zagospodarowane pieniądze uzyskane w ubiegłorocznej edycji:
„Środki rozliczamy w systemie rocznym, realizując konkretne projekty. W ubiegłym roku były to ponad 4 mln zł z licytacji, a dzięki prywatnej dotacji mojego męża podwoiliśmy tę kwotę. Została ona przeznaczona m.in. podopiecznych polskich Domów dziecka, dzieci ulicy w Ghanie, potrzebujących z Ukrainy oraz na 26 stypendystów Rafał Brzoska Foundation, czyli wybitnie zdolnych młodych ludzi, którzy dzięki tej pomocy mogą studiować na uczelniach na całym świecie, począwszy od Wielkiej Brytanii, przez USA, a skończywszy na Szanghaju”.
Omenaa Mensah zajmuje się też filantropią razem z mężem, Rafałem Brzoską z InPost. Małżeństwo w 2022 roku zorganizowało „Konwoje Polskich Serc”, największe prywatne transporty pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w ogarniętej wojną w Ukrainie.