Site icon ZycieStolicy.com.pl

Od 3 września pociągi WKD nie dojadą do dworca Warszawa Zachodnia. Pasażerów czekają ogromne utrudnienia

WKD

Od niedzieli, 3 września, pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie dojadą do stacji Warszawa Zachodnia, a w związku z tym również do Śródmieścia. Swój bieg zakończą na stacji Warszawa Reduta Ordona. Taka organizacja ruchu ma potrwać do lipca 2024.

W związku z tym oraz przebudową linii kolejowej WKD, na odcinku Podkowa Leśna – Grodzisk Mazowiecki, od 3 września zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy pociągów.

„Do odwołania zostaje zamknięty tor nr 1 i nr 2 linii kolejowej nr 47 WKD na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD”

– poinformowała Warszawska Kolei Dojazdowa.

Zarządca infrastruktury, którym jest PKP PLK przekazał, że utrudnienia związane z remontem peronu WKD na dworcu Warszawa Zachodnia mają potrwać do lipca 2024 roku.

Pociągi WKD będą kursowały w następujących relacjach: Grodzisk Mazowiecki Radońska – Warszawa Reduta Ordona oraz Podkowa Leśna Główna – Warszawa Reduta Ordona.

WKD informuje, że pasażerowie na stacjach Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona będą mogli przesiąść się do pociągów Kolei Mazowieckich i komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Miejskiego.

Odcinek Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD będzie całkowicie zamknięty dla ruchu pociągów.

„Na przystankach osobowych Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona zostaną zorganizowane punkty przesiadkowe pomiędzy pociągami WKD oraz pojazdami ZTM i pociągami KM”

– wyjaśnił przewoźnik.

Autobusy miejskie będą zatrzymywać się na przystankach pn. PKP WKD Aleje Jerozolimskie zlokalizowanych na wiadukcie w Alejach Jerozolimskich nad torami linii kolejowej WKD oraz na przystankach pn. Śmigłowca zlokalizowanych przy Alejach Jerozolimskich oraz na przystanku autobusowym CH Reduta, zlokalizowanym przy ul. Kołomyjskiej (przystanek krańcowy – dotyczy linii 158).

Wprowadzono również wzajemne honorowanie biletów WKD w komunikacji miejskiej.

Obowiązuje ono na liniach 127, 517, N35, N85: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny; 717, 817: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Zachodni; 158: na odcinku CH Reduta – Dworzec Centralny; 178: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Rondo Zesłańców Syberyjskich; 187: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Wawelska oraz 191: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Plac Narutowicza.

Bilet WKD będzie również obowiązywał w tramwajach linii 1: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Plac Zawiszy oraz 7, 9, 25: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Dworzec Centralny.

Dotyczy to także pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna a także pociągów Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście.

„Podróżni korzystający z zastępczych środków transportu zobowiązani są do podróżowania tą komunikacją na podstawie ważnego biletu WKD”

– wyjaśnił przewoźnik.

W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie, tramwaju, pociągach SKM/KM – pasażerowie rozpoczynający podróż w pojazdach ZTM, zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.

W pociągach KM – zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.

Przewoźnik poinformował, że dodatkowo tylko bilety okresowe WKD, honorowane są w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście.

Kolejne utrudnienia dla pasażerów związane są z przebudową linii kolejowej WKD od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego.

Linia kolejowa nr 48 do Milanówka pozostanie nadal nieczynna. Na odcinku Podkowa Leśna – Milanówek Grudów będzie kursowała komunikacja zastępcza ZA12.

„Na stacji Podkowa Leśna Główna zostanie zorganizowany punkt przesiadkowy pomiędzy pociągami WKD oraz autobusami komunikacji zastępczej”

– poinformował przewoźnik.

W autobusach tych nie ma możliwości zakupu biletu WKD oraz przewozu roweru.

„W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie komunikacji zastępczej, pasażerowie rozpoczynający podróż zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu”

– wyjaśniło WKD.

Podróżni, którzy zrezygnują z przejazdów pociągami WKD mogą dokonać zwrotu biletów okresowych odcinkowych: tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych zakupionych najpóźniej 2 września 2023 i ważnych na przejazdy w dniu 3 września 2023 i później.

Szczegóły na stronie internetowej Warszawskiej Kolei Dojazdowej. https://www.wkd.com.pl/. 

PAP/MK

 

Exit mobile version