Site icon ZycieStolicy.com.pl

Obchody 40. rocznicy strajku w WOSP na Żoliborzu – w niedzielę

szkola pozarnicza

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w niedzielę w obchodach 40. rocznicy proklamacji strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP) na Żoliborzu – poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.

Jak wyjaśniono, „w niedzielę o godz. 10 w sali konferencyjnej hotelu IBIS Warszawa Centrum (al. Solidarności 165) rozpocznie się konferencja z udziałem historyków i działaczy opozycji antykomunistycznej, podczas której minister Kasprzyk wręczy medale +Pro Patria+ byłym podchorążym i pracownikom WOSP, którzy w 1981 r. rozpoczęli w tej placówce strajk okupacyjny”.

W samo południe przed wejściem do budynku Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (ul. Słowackiego 52/54) odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przed tablicami ufundowanymi w 25. rocznicę proklamacji strajku: w hołdzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce – spowiednikowi i opiekunowi duchowemu strajkujących podchorążych i pracowników WOSP, który na przełomie listopada i grudnia 1981 r. odprawiał msze św. dla protestujących – oraz przed tablicą upamiętniającą rocznicę proklamacji i brutalnego stłumienia strajku przez jednostki ZOMO, LWP oraz specjalny oddział antyterrorystyczny

– czytamy w przesłanej informacji.

Wyjaśniono, że „po uroczystości przy SGSP uczestnicy obchodów przejdą na teren parafii pw. św. Stanisława Kostki, by złożyć kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów będzie uroczysta msza św. w intencji uczestników strajku, sprawowana o godz. 13 w kościele św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2), w którym posługę duszpasterską aż do swojej męczeńskiej śmierci w 1984 r. pełnił bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Jak przypomniano, „w nocy z 24 na 25 listopada 1981 r. studenci-podchorążowie ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej (WOSP) rozpoczęli strajk okupacyjny wymierzony w komunistyczne władze”.

Studenci-podchorążowie nie zgadzali się na podporządkowanie zapisom ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, które zakładały, iż podchorążowie mogli być kierowani do tłumienia społecznych protestów

– napisano.

Podkreślono, że „podporą duchową w najtrudniejszych chwilach była posługa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.

Warszawiacy, rodzice, delegaci z uczelni wyższych i wielkich zakładów pracy gromadzili się pod murami WOSP, solidaryzując się ze strajkującymi

– przypomniano.

Jak zaznaczono, „walka odniosła moralne zwycięstwo, pomimo późniejszej brutalnej pacyfikacji strajku, która nastąpiła 2 grudnia 1981 r.”, gdy „studentów i wykładowców siłą usunięto ze Szkoły, często bez możliwości powrotu”.

Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 r. Odtąd Uczelnia nosi nazwę Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP)

– czytamy w informacji.

PAP/AS

Obchody 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego – w poniedziałek

Exit mobile version