Site icon ZycieStolicy.com.pl

Obchody 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego – w poniedziałek

powstanie listopadowe

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk 29 listopada upamiętni w Warszawie 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego – poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.

W poniedziałek o godz. 11 w Łazienkach Królewskich minister Kasprzyk złoży kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego – działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika listopadowego zrywu

– czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, „podczas uroczystości szef UdSKiOR uhonoruje medalem +Pro Patria+ Konrada Nawrockiego, który od lat działa na rzecz ochrony pól bitewnych Powstania Listopadowego, w szczególności tzw. Reduty Ordona na warszawskiej Ochocie”.

Początek uroczystości – 29 listopada o godz. 11 przed popiersiem Piotra Wysockiego w Łazienkach Królewskich (w pobliżu gmachu Podchorążówki, najbliższe wejście od ul. Szwoleżerów).

Przypomniano, że „Powstanie Listopadowe było zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy i zarazem największym wysiłkiem zbrojnym w historii polskich walk wyzwoleńczych w XIX wieku”.

Rozpoczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie. Przez dziesięć miesięcy ok. 140 tys. polskich żołnierzy walczyło z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne sukcesy

– czytamy w informacji UdSKiOR.

Zaznaczono, że marsz Rosjan na Warszawę powstrzymała bitwa pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 r., po której dyktatorem powstania został generał Jan Skrzynecki”.

Nie wykorzystał on jednak atutu zaskoczenia zyskanego po śmiałych i zwycięskich atakach generała Ignacego Prądzyńskiego, a także osłabienia carskiej armii wywołanej epidemią cholery

– napisano.

Podkreślono, że „punktem zwrotnym zrywu stała się klęska powstańców pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.”.

8 września ostatecznie skapitulowała Warszawa, 9 października twierdza Modlin, a 21 października twierdza Zamość. 5 października, w okolicach Brodnicy, ostatni duży oddział armii polskiej (ponad 20 tys. żołnierzy) przekroczył granicę z Prusami, gdzie został internowany

– napisano.

Jak podkreślono, „Powstanie upadło, a dziesiątki tysięcy jego uczestników zostało zmuszonych do opuszczenia kraju i udania się na emigrację”.

PAP/AS

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Listopadowego

Exit mobile version