-
Od 13 lat Adam Struzik zasiada w radzie nadzorczej Tramwajów Warszawskich. Przez ostatnie 5 lat zarobił z tego tytułu prawie 275 tys. złotych
-
Od 2007 roku, z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej Tramwajów Warszawskich, Adam Struzik zarobił ok. 0,5 mln złotych
Warszawski tramwajarz z PSL
Adam Struzik to wypływowy polityk PSL. Wieloletni samorządowiec i Marszałek Województwa Mazowieckiego. Od 2015 roku jest wiceprezesem ogólnopolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Struzik jest niezwykle sprawnym politykiem, człowiekiem który latami budował swoją pozycję. Dlatego stwierdzenie „baron PSL” pasuje jak ulał do tego co udało mu się osiągnąć przez lata ciężkiej politycznej pracy. Oczywiście nie używamy tego określenia, aby go zdeprecjonować. Chodzi nam o podkreślenie jego pozycji w strukturach partii. Struzik świetnie dogaduje się z Trzaskowskim. Tandem Trzaskowski-Struzik trzyma za lejce całe Mazowsze. Trzaskowski rządzi w stolicy, a Struzik zgarnia głosy i rządzi „na prowincji”, która funkcjonuje lepiej niż Warszawa. Struzik to mocny zawodnik.
Mazowsze nie jest jednolite – większe ośrodki, jak @warszawa, mają inne potrzeby niż te mniejsze. Ale siłę regionu chcemy budować wspólnie. Dlatego wraz z @StruzikAdam podpisałem stanowisko, w którym postulujemy wspólne, efektywne wykorzystanie środków UE w nowej perspektywie. pic.twitter.com/h3Lsf6iWkZ
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) March 29, 2019
Jego przygoda z Tramwajami Warszawskimi rozpoczęła się już w 2007 roku. Wtedy to został powołany z dniem 20 lutego 2007 roku w skład Rady Nadzorczej Tramwajów Warszawskich. Po drodze zmieniło się kilka rządów. Zmieniali się włodarze stolicy, a Adam Struzik niezmiennie zasiada w Radzie Nadzorczej miejskiego przewoźnika. Nie zapowiada się też na to, aby miał stracić swoją funkcję w Radzie Nadzorczej Tramwajów Warszawskich.
W ostatnich latach tak kształtowały się jego zarobki z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej TW. Oczywiście nie są to wszystkie zarobki Adama Struzika w danych latach. Do tego trzeba doliczyć wynagrodzenia z tytułu sprawowanych przez niego funkcji publicznych, czy zasiadania w organach innych spółek prawa handlowego.
2014 – 40 119,96
2015 – 40 119,96
2016 – 42 211,54
2017 – 47 626,07
2018 – 52 172,34
2019 – 51 927,54
Przyjemna zamiana miejsc
Ale jak to stało się, że Marszałek Województwa Mazowieckiego zasiada w Radzie Nadzorczej Tramwajów Warszawskich? Odpowiedź może skrywać fakt, że wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński zasiada w Radzie Nadzorczej Kolei Mazowieckich – czyli spółce, której właścicielem jest samorząd Województwa Mazowieckiego. To bardzo ważne, ponieważ pod samorząd m. st. Warszawy podlega spółka Tramwaje Warszawskie. Gdyby Adam Struzik pracował w spółce która mu „podlega” z racji sprawowanej funkcji byłoby to pole do dyskusji. Natychmiast pojawiłyby się zarzuty o dorabianiu w miejskich spółkach.
A tak proszę bardzo, jest członkiem Rady Nadzorczej spółki, która podlega m. st. Warszawie a wiceprezydent Warszawy jest członkiem spółki, która podlega pod samorząd Województwa Mazowieckiego. Czyż to nie przejaw zachowania największych standardów dorosłej demokracji? Trzeba podkreślić, że Adam Struzik i środowisko Rafała Trzaskowskiego należą do najzatwardzialszych przeciwników podziału Mazowsza. I pozostaje tylko postawić znak zapytania czy nie dlatego, że im się to opłaca?
Dlatego, wspólnie z @M_K_Blonska, @StruzikAdam i kandydatami #KoalicjaObywatelska oraz @nowePSL z Mazowsza, podpisałem deklarację ws. jedności regionu. Silna reprezentacja naszych ugrupowań w parlamencie to gwarancja jedności Mazowsza i wzmacniania roli samorządów. pic.twitter.com/oIj7wxrYvs
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) October 1, 2019
Dom utrzymujący wartość
Przyznam, że analizowałem sprawozdania finansowe Adama Struzika i to co mnie uderzyło to fakt, że przez kilka lat jego dom nie zyskał na wartości. Można rzec ewenement na skalę ogólnopolską. W oświadczeniu za 2014 rok Adam Struzik Wskazał, że jest właścicielem domu o powierzchni 352 metrów kwadratowych. Wartość domu wycenił na 600 tys. złotych. W oświadczeniu za 2019 rok potwierdził tę wartość i wycenił swój dom o powierzchni 352 metrów kwadratowych na kwotę 600 tys. złotych. To przykre, że gdy ceny nieruchomości w Polsce stale rosły nieruchomość należąca do Polityka PSL nie zyskiwała na wartości..
Pan Marszałek Struzik nie odpowiedział na nasze pytanie. Jednak aby być rzetelnymi musimy wskazać, że radni i urzędnicy często wpisują wartość nieruchomości, którą mają na aktach notarialnych bez waloryzowania jej. W przeciwnym razie co roku musieliby wpisywać kwotę w oparciu o ceny rynkowe i to nie byłoby w pełni zadowalające, bo za każdym razem musieliby korzystać z usług rzeczoznawców majątkowych.
Natomiast dostrzegłem także, że w oświadczeniach majątkowych Adama Struzika próżno szukać informacji o wysokości diety z tytułu bycia radnym województwa mazowieckiego. Jest tylko informacja o dochodach z tytułu zatrudnienia w Urzędzie Marszałkowskim. Na pytanie o tę kwestię także nie uzyskałem odpowiedzi.
Ile zarabia żona tramwajarza?
W 2019 roku, Adam Struzik według swojego oświadczenia majątkowego zarobił ponad 206 tys. złotych. Co daje miesięcznie ponad 17 tys. złotych [łącznie ze wszystkimi innymi dochodami]. Całkiem nieźle jak na tramwajarza. A jeśli uwzględnić ile zarabia żona Adama Struzika można pozazdrościć. Małgorzata Struzik, bo o niej mowa w 2019 roku była zatrudniona na stanowisku Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Płocku. Z tego tytułu zarobiła 139 886,28 złotych. Jeśli uwzględnić jej dietę radnego miejskiego 26 532,00 zł, to jej roczny zarobek wyniósł 166 418,28 zł. Czyli prawie 14 tys. miesięcznie. Też fajnie! Zwłaszcza, że w Płocku średnie zarobki w 2018 roku wynosiły ok. 5,5 tys. złotych.
Nawiasem, Starosta Płocki w ostatnich wyborach uzyskał rekomendację powiatowych władz PSL na stanowisko starosty. Jest więc przełożonym żony wiceprezesa PSL, które to udzieliło mu rekomendacji w wyborach… Tylko złośliwi twierdziliby, że może dochodzić do konfliktu interesu. Naszym zdaniem małżonka Adama Struzika pracuje w starostwie powiatowym z uwagi na jej kompetencje.
💬 To jest lista rankingowa pokazująca dobitnie upolitycznienie samorządowych środków przez @pisogpl. Na 40 inwestycji powiatowych: 37 jest zarządzanych przez #PiS, a jedynie 3 są „bezpartyjne”.
🍀Mariusz Bieniek, starosta płocki
📍Sejm pic.twitter.com/DyBL1o77um— 🍀 PSL (@nowePSL) December 9, 2020
Jeśli macie informacje o ciekawych powiązaniach władz samorządowych i ich drogach kariery prosimy o kontakt na adres mail redakcja@zyciestolicy.com.pl . Interesuje nas nie tylko Warszawa, ale i inne miejscowości.
1 komentarz
W starostwie powiatowym Płocku pracują sami „kompetentni” działacze PSL i ich rodziny… a jak nawet nie mają kompetencji, to się stanowisko dostosuje…
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.