Site icon ZycieStolicy.com.pl

Nowe centrum lokalne powstanie na Białołęce

modlinksa 257

Zespół zabytkowych budynków przy Modlińskiej 257 zostanie wyremontowany. Powstanie w nim centrum lokalne. Zarząd Rozbudowy Miasta właśnie ogłosił przetarg na remont zabytku.

Zrujnowana secesyjna kamienica przy wylotówce na Jabłonnę odzyska swój blask. Stanie się miejscem tętniącym życiem, w którym mieszkańcy dzielnicy miło spędzą czas. ZRM właśnie ogłosił przetarg na jej remont.

Przy ulicy Modlińskiej 257 powstanie centrum lokalne dzielnicy Białołęka. Ogłosiliśmy właśnie przetarg na remont znajdującego się tam zespołu zabytkowych budynków oraz zagospodarowanie przyległego terenu

– poinformował Zarząd Rozbudowy Miasta.

Na realizację zadania wykonawca będzie miał 20 miesięcy od dnia podpisania umowy

– dodał.

W ramach remontu i przebudowy wykonane zostaną prace konserwatorsko-restauracyjne w zakresie elewacji, posadzek historycznych, schodów, stolarki okiennej i drzwiowej, fresków na ścianach i sufitach oraz elementów metaloplastyki wewnątrz i na zewnątrz budynków. Przebudowany zostanie także zjazd z posesji na ulicy Modlińską.

Jak informuje ZRM w budynku głównym znajdzie się m.in. pracownia plastyczna, sale muzyki i tańca, pracownia malarska, pomieszczenia biurowe i socjalne. Oficyna południowa przeznaczona będzie na sklep, natomiast północna na stróżówkę.

O remoncie zabytku poinformował również stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest szansa na ratunek dla secesyjnej willi przy Modlińskiej! Czekaliśmy na to od wielu lat. Najpierw zapadła decyzja o lokalizacji w tym miejscu Centrum Lokalnego. Potem przyszła pora na rozbudowane badania konserwatorskie, projekt, pozwolenia. Teraz startujemy z przetargiem!

– napisał na fb.

Zainteresowani mają czas na składanie swoich ofert do 10 grudnia. Miasto na remont zabytkowej kamienicy zabezpieczyło w budżecie kwotę 7,5 mln złotych.

Willa została wybudowana na początku XX wieku i należała wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadaptowany na ośrodek „Przystań” dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień.

W 1937 roku do „Przystani” przybyła siostra Benigna Umińska z zakonu Benedyktynek Sakramentek. Wcześniej znana była jako aktorka Stanisława Umińska. To dzięki niej adres Modlińska 257 zapisał się jako ważne miejsce w historii teatru. Jego sławę przypieczętowało konspiracyjne wystawienie „Pastorałki” L. Schillera, w której grały podopieczne ośrodka. Na przedstawieniu 1 stycznia 1943 roku pojawili się znakomici goście: Czesław Miłosz, Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski oraz, bardzo wówczas młodzi uczniowie tajnych kompletów teatralnych, Danuta Szaflarska i Andrzej Łapicki.

W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. Obecnie budynek jest pustostanem popadający w ruinę. Po remoncie willa z dwiema oficynkami będzie służyć mieszkańcom Białołęki jako centrum lokalne.

PAP/AS

50 lat temu rozpoczęła się odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie

Exit mobile version