Site icon ZycieStolicy.com.pl

Nowe biura ratusza. Za kaprys urzędników Rafała Trzaskowskiego warszawiacy zapłacą 100 ml złotych!

widok towers

100 mln złotych zapłaci stołeczny ratusz za wynajem biur w wieżowcu należącym do niemieckiego Commerz Real. Chodzi o dziesięć kondygnacji nowoczesnego wieżowca w wyjątkowej lokalizacji: w miejscu dawnego biurowca Uniwersalu, tuż obok Rotundy, przy Rondzie Dmowskiego.

O kontrowersyjnej transakcji informuje „Gazeta Wyborcza”, która stawkę określa mianem „zbliżonej do rynkowej”. Ratusz przekonuje, że nie ma wyjścia – pomimo tego, że jak ustalono stawki w Warszawie są niższe.

Budynki, w których dziś znajdują się te biura, są przestarzałe. Straż pożarna poinformowała nas, że nie zgodzi się na ich dalsze użytkowanie. Musimy je opuścić

– tłumaczy cytowana przez portal wyborcza.pl Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka stołecznego samorządu.

Do wieżowca przeniesione ma zostanć biuro architektury i miejska pracownia planistyczna, a także biura podlegające skarbnikowi miasta i główna kancelaria ratusza. Wydziały te funkcjonują teraz w dwóch różnych lokalizacjach. Przeprowadzka planowana jest na wiosnę 2022 r.

W nowej lokalizacji jednostki biura zajmą piętra: minus 1, część parteru oraz piętra biurowe 2-9. Łącznie około 12 tys. m kw. Przyjmując powierzchnię dokładnie 12 tys. m kw. i biorąc pod uwagę 70-miesięczny (6 lat bez dwóch miesięcy) okres wynajmu, na który opiewa umowa, jest to 119,05 zł za metr miesięcznie. Wyborcza.pl pisze o 26 euro – to prawie dokładnie tyle samo – i przekonuje, że „to stawka zbliżona do rynkowej w ścisłym centrum Warszawy”, a rynkowa „mieści się w przedziale 20-25 euro za metr kw. Miesięcznie”.

Z czego wynika, że Ratusz płaci o 4 proc. więcej niż górna i o 30 proc. więcej niż dolna granica przedziału.

W Warszawie można znaleźć tańsze biura. Na Służewcu miesięczny czynsz za metr kw. zaczyna się już od 10-15 euro, na obrzeżach centrum – 15-22 euro.

– czytamy w artykule Gazety Wyborczej.

Jak tłumaczy stołeczny ratusz, ma wyjątkowe wymagania co do przestrzeni biurowej. Tak warszawski ratusz broni wysokiej ceny najmu

Stołeczny samorząd szukał dużej powierzchni, z dobrym dojazdem komunikacją publiczną, w centrum miasta. […] Obrzeża centrum to 1 – 3 stacje metra dalej, Służewiec – 6 stacji SKM. Którymi to środkami komunikacji zarządza ratusz.

Wszystko wskazuje na to, że warszawiacy poniosą kolejne horrendalne wydatki na kaprys stołecznego ratusza. Przypominamy również, że Warszawa jest zadłużona na kilka miliardów złotych. Na dodatek ratusz chciałby wybudować nową siedzibę i już rozgląda się za dogodną lokalizacją.
Za wszystko oczywiście zapłacą warszawiacy.

PAP/AS

Trzaskowski nie ma pieniędzy na edukację, ale wybuduje most dla rowerów za 180 mln!

Exit mobile version