Site icon ZycieStolicy.com.pl

Nowacka: najważniejsze zobowiązanie, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane

Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że najważniejsze zobowiązanie na 100 dni rządu, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane. Kierownictwo resortu wymieniło też m.in. ograniczenie prac domowych, odchudzenie podstawy programowej i odpartyjnienie kuratoriów.

Minister edukacji podczas konferencji prasowej w MEN powiedziała, że najważniejsze zobowiązanie, czyli podwyżki dla nauczycieli, zostało zrealizowane.

„To jest wielka zmiana jakościowa, którą odczuwają nauczycielki i nauczyciele. Te pieniądze im się po prostu należały za lata ciężkiej pracy, wysiłku, działania na rzecz młodych osób, działania na rzecz takiej spójności i siły szkoły i polskiej edukacji” – podkreśliła, dziękując nauczycielom.

Nowacka dodała, że te podwyżki w ponad 85. proc. trafiły na konta nauczycieli – łącznie z obiecanym wyrównaniem od stycznia.

Szefowa resortu zaznaczyła, że kolejną, ważną i zrealizowaną obietnicą, było „odpartyjnienie kuratoriów tak, żeby szkoły były realnie autonomiczne, żeby dyrektorzy szkoły nie byli zastraszani przez partyjnych kuratorów”. Dodała, że było to jedno z pierwszych działań, które podjęła, a ostatni konkurs na kuratora został rozstrzygnięty 19 marca. „Wszyscy mają jedno zadanie – odbudować siłę instytucji kuratoriów na zasadzie współpracy z nauczycielkami i nauczycielami” – oceniła.

Przypomniała, że „jeszcze w najbliższych dniach podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące odejścia od obowiązkowych prac domowych i prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie” – zaznaczyła dodając, że jest to zmiana, na którą czekali zarówno rodzice jak i uczniowie.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer przekazała, że resort w porozumieniu z Polską Izbą Książki pracuje nad ustawą, która sprawi, że wszystkie podręczniki będą miały swoje odpowiedniki cyfrowe, co odciąży uczniowskie tornistry.

Przypomniała też, że od 1 września uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej do końca szkoły ponadpodstawowej będą się uczyć według odchudzonej podstawy programowej, zniknie przedmiot historia i teraźniejszość, a w szkołach ponadpodstawowych zamiast niego będzie nowy przedmiot.

Dodała, że we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, wszyscy nauczyciele klas I-III zostaną przygotowani do tego, żeby wprowadzić 12 godzin nauki o pierwszej pomocy.

Lubnauer podała, że resort pracuje też nad kwestią KPO. „Okazało się, że zastaliśmy sytuację, w której żaden z kamieni milowych, które miały być zrealizowane w ministerstwie edukacji, nie był przygotowany” – powiedziała, wskazując, że w 2022 r. powinien być przygotowany podstawowy dokument „Polityka cyfrowej transformacji edukacji”. Wyraziła nadzieję, że zostanie on przyjęty w czerwcu br. „Już przeprowadziliśmy szerokie prekonsultacje” – dodała.

źródło: PAP.

Exit mobile version