Po raz kolejny będziemy mogli podziwiać tak zwaną noc spadających gwiazd. W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie mieć miejsce maksimum aktywności roju meteorów, pochodzących z komety Swift-Tuttle.
Rój Perseidów (PER) jest jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z orbitą ziemską w okresie między 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju zazwyczaj przypada pomiędzy 12 a 13 sierpnia i tak też jest w tym roku. Radiant roju, czyli punkt na sferze niebieskiej, z którego „ rozbiegają się „ drogi meteorów, będzie przemieszczał się pomiędzy trzema gwiazdozbiorami: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (podczas maksimum aktywności radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, w pobliżu gwiazdy η Persei).
Aby obserwować niebo, wystarczy oddalić się od miejskich świateł, położyć się wygodnie na kocu (lub usiąść na leżaku) i obserwować spektakl nad naszymi głowami. W maksimum aktywności gołym okiem można dostrzec nawet 100 „spadających gwiazd„ w ciągu godziny. Radzimy, aby obejmować wzrokiem jak największy obszar nieba.
Noc spadających gwiazd w Warszawie
Jak co roku Centrum Nauki Kopernik organizuje wspólne obserwacje roju Perseidów. Przybyli będą mogli dowiedzieć się więcej na temat tego zjawiska astronomicznego. Zostaną także przygotowane teleskopy oraz leżaki, a na czas obserwacji zostaną wyłączone światła. Wspólne obserwacje rozpoczną się 12 sierpnia o godzinie 21 w parku przy Centrum Nauki Kopernik.