Site icon ZycieStolicy.com.pl

Niemiecka działaczka praw człowieka ostrzega przed rosnącym antysemityzmem

niemcy 2

Działaczka na rzecz praw człowieka Duzen Tekkal na wspólnej konferencji z pełnomocnikiem rządu federalnego ds. antysemityzmu Felixem Kleinem i założycielką Fundacji Amadeu Antonio – Anettą Kahane ostrzegaa przed rosnącym antysemityzmem – podaje portal RND.

„Boję się” – mówiła w poniedziałek w Berlinie Tekkal, która ma kurdyjsko-jazydzkie pochodzenie. „To strach o moich współbraci Żydów. Strach przed nasileniem się antysemickiej dyskryminacji, prześladowań i przemocy (…). Ataki na Żydów w tym kraju przychodzą ze wszystkich stron”.

Portal RND informuje, że „Tekkal ostrzegała przed rosnącym antysemityzmem i skierowała do przyszłego rządu federalnego żądania zwalczania wrogości wobec Żydów”.

W ubiegłym roku antysemityzm w Niemczech wzrósł jeszcze bardziej, powiedziała Kahane. „Środowiska koronasceptyków z typowymi antysemickimi konotacjami umocniły się” – wyjaśniła.

Innym dużym problemem jest antysemityzm związany z Izraelem. W kontekście konfliktu bliskowschodniego Izrael kreowany jest na „złe miejsce na świecie”. Było to szczególnie widoczne w Niemczech podczas wojny z Hamasem w Strefie Gazy w maju 2021 r.

Żydzi zostali (wtedy) zaatakowani, wielu z nich doznało poważnych obrażeń ciała

– powiedziała Kahane. W 2020 roku liczba przestępstw antysemickich wzrosła o prawie 16 procent w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika ze statystyk Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej dotyczących przestępstw motywowanych politycznie.

Cytowany przez RND Klein ostrzegł, że w Niemczech ponownie nasilają się ruchy antydemokratyczne. Postawy antydemokratyczne nie dotyczą jednak tylko skrajnych odłamów.

We wtorek przypada 83. rocznica antysemickich pogromów listopadowych z 1938 roku, tzw. Nocy Kryształowej. „To wydarzenie dotyczy nas dzisiaj – bez względu na to, co robili wtedy nasi dziadkowie czy pradziadkowie” – powiedział Klein.

Dodał, że oczekuje, iż „przyszły rząd federalny szybko zainicjuje ustawę o umacnianiu i wspieraniu demokracji, która pierwotnie była planowana w ostatniej kadencji. Ważne jest, aby organizacje społeczeństwa obywatelskiego w walce z antysemityzmem miały stałą i bezpieczną perspektywę” – pisze RND.

Ważne jest również, aby prawicowi ekstremiści i wrogowie konstytucji byli konsekwentnie usuwani z Bundeswehry, policji i innych agencji bezpieczeństwa – podkreśliła Kahane. Należy również poważniej potraktować ściganie ataków antysemickich.

PAP/AS

Szef Centralnej Rady Żydów w Niemczech: doświadczamy więcej antysemityzmu w życiu codziennym

Exit mobile version