Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali o możliwości wspólnej produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi – poinformował we wtorek Kreml.
Jak poinformował Kreml:
Omówiono kwestie współpracy w walce z pandemią koronawirusa z naciskiem na możliwe perspektywy wspólnej produkcji szczepionek
Kreml dodał, że osiągnięto porozumienie o „kontynuowaniu kontaktów w tej sprawie” między resortami zdrowia i wyspecjalizowanymi agencjami obu krajów.
Podczas rozmów między Angelą Merkel i Władimirem Putinem dyskutowano o rozwiązaniu konfliktu między Kijowem a prorosyjskimi siłami separatystycznymi we wschodniej Ukrainie, który w dużej mierze pozostaje w zastoju od czasu podpisania porozumień pokojowych w 2015 roku.
Zarówno Rosja, jak i Niemcy rozpoczęły ostatnio masowe akcje szczepień w kraju, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i uniknąć ponownego narzucenia ogólnokrajowych blokad.
Podczas gdy Niemcy używają szczepionki opracowanej wspólnie przez firmę Pfizer i firmę BioNtech z Moguncji, Rosja wprowadziła do masowego obrotu swoją szczepionkę – Sputnik V.
Rosja ogłosiła rejestrację Sputnika – nazwanego na cześć satelity z czasów radzieckich – w sierpniu, przed rozpoczęciem badań klinicznych na dużą skalę, budząc obawy co do przyspieszonej procedury.
Niektórzy krytycy określają to jako narzędzie wzmacniania geopolitycznych wpływów Rosji.
Rosja rozpoczęła masową akcję szczepień na początku grudnia, udostępniając szczepionkę grupom wysokiego ryzyka, w tym lekarzom, nauczycielom i osobom starszym.
Alexander Gintsburg, dyrektor państwowego ośrodka badawczego Gamaleya, który opracował Sputnik, powiedział dziś, że jak dotąd szczepienie otrzymało ponad milion rosyjskich obywateli.
Moskwa wysłała również partie swojej szczepionki na Białoruś, Serbię i Argentynę i ogłosiła, że 2,6 mln dawek zostanie dostarczonych do Boliwii, ale przyznała, że boryka się z możliwościami produkcyjnymi.
Kolejną oznaką uznania dla szczepionki Sputnik, która była postrzegana ze sceptycyzmem przez Zachód. Brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca ogłosiła w grudniu program badań klinicznych, w którym ma być połączona własna szczepionka i szczepionka rosyjska.
Obie szczepionki używają wektorów adenowirusowych, chociaż nie jest jasne, kiedy te testy będą kontynuowane.
Włoska szczepionka na koronawirusa. Skuteczność 92,5 proc. po jednej dawce