Site icon ZycieStolicy.com.pl

Nie żyje Jerzy Gruza

Jerzy Gruza

W Warszawie zmarł Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca wielu filmów, widowisk, programów telewizyjnych i seriali, m.in. „Czterdziestolatek” i „Wojna domowa”. Przez wiele lat był związany z TVP. Miał 87 lat.

Jerzy Gruza urodził się w 1932 r. Współpracował między innymi z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem w cyklach telewizyjnych: „Poznajmy się” i „Małżeństwo doskonałe”. Autor poniedziałkowych spektakli Teatru TV: „Romeo i Julia”, „Nie do obrony”, „Mieszczanin szlachcicem” z Bogumiłem Kobielą i „Rewizor” z Tadeuszem Łomnickim.

W 1983 został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Wyreżyserował na tej scenie wielkie musicalowe przeboje: Skrzypka na dachu (premiera w 1984), Jesus Christ Superstar (1987), Les Misérables (1989), Człowieka z La Manchy (1991), Żołnierza Królowej Madagaskaru (1991). Jest autorem książek: 40 lat minęło jak jeden dzień (1998), Człowiek z wieszakiem życie zawodowe i towarzyskie (2003). Był jurorem w programie Zostań Gwiazdą Filmową.

Napisał i zrealizował popularne seriale: „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Tygrysy Europy”, filmy fabularne, przede wszystkim komedie: „Dzięcioł”, „Motylem jestem”, dramaty psychologiczne: „Przeprowadzka” z Wojciechem Pszoniakiem w roli głównej, „Noc poślubna w biały dzień” z wielką rolą Wiesława Gołasa, a dla dzieci: „Pierścień i Róża” oraz w koprodukcji belgijsko-polskiej „Alicja” na podstawie powieści Lewisa Carrolla.

Przez 25 lat był reżyserem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Pięć jego spektakli, między innymi „Rewizor” Mikołaja Gogola i „Mieszczanin szlachcicem” Moliera, znalazło się na liście stu najlepszych przedstawień w historii Teatru Telewizji, wytypowanych w 1999 r. przez Akademię Teatru Telewizji.

Jerzy Gruza był absolwentem Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi (1956). Na początku swojej kariery współpracował w TVP z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem (programy Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe, Kariera, Runda). Wyreżyserował wiele przedstawień Teatru Telewizji, m.in. „Grona gniewu” Johna Steinbecka (1957), „Szkołę wdów” Jeana Cocteau, monodram „Sammy” ze Zbigniewem Cybulskim (1962), „Mieszczanin szlachcicem” Moliera (w 1969 roku ostatnią rolę zagrał tu Bogumił Kobiela).

Zapraszamy na spotkanie z Adrianem Sobieszczańskim „Tajemnice Ściany Wschodniej”

Exit mobile version