Według naszych informacji, warszawskie wydziały komunikacji biorą się za kontrole pojazdów z małymi tablicami rejestracyjnymi. Kierowcy rzucili się na nie ponieważ są uznawane za bardziej eleganckie niż zwykłe. Zapominali przy tym, że składają oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Jak udało się ustalić portalowi Życie Warszawy, stołeczni urzędnicy mają sprawdzać czy pojazdy z małymi tablicami rejestracyjnymi rzeczywiście nie mają miejsca na dużą. W przypadku negatywnej oceny urzędnika, czeka nas nie tylko koszt zmiany tablic na nowe, ale także grozi nam odpowiedzialność karna jak za składanie fałszywych zeznań. Zgodnie z art. 233 kodeksu karnego, fałszywe zeznania są zagrożone karą nawet 8 lat pozbawienia wolności! O sprawie pisaliśmy już rok temu, teraz mają zacząć się kontrole!

Małe tablice, duże kłopoty

Masz małe tablice rejestracyjne? Możesz spodziewać się policyjnej kontroli. Jeżeli twój pojazd jest przystosowany do klasycznego rozmiaru tablicy, najpewniej będziesz miał zatrzymany dowód rejestracyjny. Małe tablice rejestracyjne pojawiły się na polskich drogach wywołując konsternację kierowców, którzy ich nie posiadali. Mniejsze tablice były dedykowane samochodom sprowadzanym z Japonii i USA. Polscy kierowcy zaczęli wykorzystywać je do nieuzasadnionego wyróżnienia swoich pojazdów.

Wydziały komunikacji rozdawały na lewo i prawo małe tablice nie weryfikując modelu samochodu czy posiadania przez samochód oryginalnego miejsca na tradycyjną tablicę. Wystarczył odpowiedni wniosek i z automatu wydawano nam mniejszą tablicę rejestracyjną. Dopiero po pewnym czasie rozpoczęto akcję weryfikacji zasadności przyznawania mniejszych tablic. Urzędy komunikacji zaczęły wysyłać pismo do właścicieli małych tablic z wezwaniem do przesłana oświadczenia, że ich pojazdy mają konstrukcyjnie zmniejszone miejsca na tablice. Część wymieniła tablice, część zwyczajnie sprawę zignorowała. Jak „dziki” był to proceder wskazuje fakt, że nawet na samochodach Straży Miejskiej poszczególnych miast, montowano małe tablice. Z małą tablicą bez przeglądu i 8 lat więzienia

18-latka z Warszawy zniszczyła młotkiem zabytkową rzeźbę! Grozi jej 8 lat więzienia!

Okazuje się, że zamontowanie małych tablic rejestracyjnych w pojeździe przystosowanym do europejskich rozmiarów. Takie samochody nie powinny przejść przeglądu technicznego i w związku z tym nie powinny poruszać się po drogach. Policja zaczęła reagować i są już pierwsze zatrzymania dowodów rejestracyjnych w europejskich autach z małymi tablicami. Kolejnym sposobem na właścicieli małych tablic ma być odpowiedzialność karna z art. 233 par. 1 k.k.. Tu już mówimy o znacznie poważniejszych konsekwencjach. Podczas rejestracji i wydawania tablic rejestracyjnych właściciel pojazdu wypełniał oświadczenie, że samochód nie jest przystosowany do standardowych rozmiarów tablicy rejestracyjnej.

Oświadczenie to było składane pod rygorem odpowiedzialności za podanie nieprawdy. Zgodnie z ww. przepisem za poświadczenie nieprawdy grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Co zrobić ? Każdy kierowca który złożył wniosek oraz otrzymał małe tablice rejestracyjne, a jego pojazd nie jest przystosowany do zmiany, powinien złożyć darmowy wniosek o zmianę tablic. Tablice nalży wymienić na klasyczny europejski wzór. Odpowiedni wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji. Bez dodatkowych opłat i ryzyka, im szybciej tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *