Site icon ZycieStolicy.com.pl

[Nasz News] Warszawiaków czeka gigantyczna podwyżka opłat za wodę! Przerwy w dostawach wody nieuniknione?

Trzaskowski 20

Rafał Trzaskowski w trakcie Campusu Polska(fot YT)2

Redakcja „Życia Stolicy” skontaktowała się z przedstawicielami związków zawodowych, działających w MPWIK. Z rozmów z działaczami – chcącymi zachować jak na razie anonimowość – wynika jasno, że podwyżka opłat za wodę jest nieunikniona. Nad stolicą wisi widmo przerw w dostawach wody, a w najgorszym wypadku strajk związków zawodowych.

– Praca w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji to praca podwyższonego ryzyka, tak jak praca górników na kopalni. Ryzyko uszczerbku na zdrowiu jest bardzo wysokie, eksploatacja zepsutych maszyn oraz obsługa kanalizacji miejskich to bardzo ciężki kawałek chleba i tutaj nie można oszczędzać. Koszty usuwania awarii to również potężny wydatek, dlatego podwyżki opłat za wodę są nieuniknione – oznajmił nam jeden z aktywniejszych działaczy związkowych w MPWIK.

Koszt usuwania awarii układu przesyłającego ścieki do „Czajki” w latach 2019-2020 wyniósł 250 mln złotych.

Poinformował o tym dzisiaj na łamach Polsat News stołeczny radny Jan Śpiewak w trakcie polemiki z Joanna Staniszkis z Koalicji Obywatelskiej – co tylko potwierdziło nasze ustalenia redakcyjne.

Widmo strajku w MPWIK

Jeżeli zarząd spółki nie zrealizuje żądań płacowych związkowców czyli zwiększenia płac całej załogi o ok. 40%, nie wykluczamy strajku – poinformował redakcję „Życia Stolicy” młody działacz związkowy.

Jego kolega z kolei dodał po chwili – Taki strajk może odbić się czkawką wszystkim mieszkańcom stolicy, co w konsekwencji będzie skutkowało paraliżem pracy miejskiej spółki i przerwami w dostawie wody.

Jak na razie trwają zacięte rozmowy między związkami zawodowymi a zarządem spółki, żaden scenariusz nie jest wykluczony. Pytanie czy podczas tych wewnętrznych targów ktokolwiek myśli o Warszawiakach, czy włodarze miasta i miejskich spółek liczą, że i tym razem mieszkańcy przełknął gorzką pigułkę.

Podwyżka opłat za wodę 

Z rozmów ze związkowcami wynika, że warszawiaków w niedługim czasie czeka podwyżka opłat za wodę i ścieki, która może wynieść aż 20%.

Związkowcy wskazują, że MPWIK planuje ratować spółkę przed potencjalnym bankructwem i podnieść kolejny raz opłaty za wodę i ścieki aż o 1/5. Po podwyżce opłat za wywóz śmieci i podwyżce opłat za parkowanie – jest to już kolejna podwyżka w Warszawie.

Niestety dyletanctwo kadr Trzaskowskiego zbierze swoje żniwa w miesięcznych rachunkach ciężko pracujących warszawiaków.,

Kondycja finansowa MPWIK

Z danych, które udało się zebrać – wynika, że w 2020 roku MPWIK nie odnotowała strat. Jak wyglądała sytuacja w 2021 roku? Na razie nie wiadomo, cały czas czekamy na sprawozdanie.

Związkowcy w rozmowie z nami podkreślili, że zarząd MPWIK wstrzymuje zaplanowane inwestycje na 2022 roku, co może wskazywać, że kondycja finansowa spółki jest nieciekawa.

Niewygodne pytania i wymijająca odpowiedź

Redakcja „Życia Stolicy” wysłała zapytania o obecną kondycję finansową w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji – odpowiedź, którą uzyskaliśmy można nazwać kpiną.

Poniżej prezentujemy pytania naszej redakcji i odpowiedź ze stronu biura prasowego MPWIK.

  1. Na jaką kwotę jest zadłużone MPWiK, biorąc pod uwagę stan na koniec roku 2021 oraz pierwszy kwartał 2022?
  2. Jak na obsługę zadłużenia wpłynęły gwałtownie rosnące stopy procentowe?
  3. Jak procentowo ocenia Zarząd MPWiK wzrost kosztów obsługi zadłużenia?
  4. Jak na kondycję finansową firmy MPWiK – wpłynął koszt usunięcia awarii systemu przesyłowego ścieków 2019-2020, szacowanych na  ponad 220 milionów PLN?
  5. Czy prawdą jest, że Związki Zawodowe zażądały podwyżek płac, grożąc strajkiem?
  6. Czy Zarząd MPWiK planuje podwyżki opłat za wodę i ścieki, sięgające nawet 20%?

Asekuracyjna odpowiedź rzecznika Marka Smółka to typowy unik medialny. Czyżby zarząd spółki chciał coś ukryć? Czas pokaże.

„Z uwagi na dużą liczbę kierowanych do spółki pytań od dziennikarzy, przekażę Panu odpowiedź w terminie późniejszym, w czasie przewidzianym w prawie prasowym” – poinformował nas rzecznik.

No cóż – kunktatorstwo to znana metoda działania wśród urzędników prezydenta Trzaskowskiego. Zgodnie z zasadą – kto pyta nie błądzi, będziemy nadal jako redakcja „Życia Stolicy” uważnie przyglądać się działaniom zarządu MPWIK i na bieżąco informować.

Źródła: Życie Stolicy, rejestr.io.

Banaś: będą zawiadomienia do prokuratury ws. oczyszczalni Czajka

Exit mobile version