Site icon ZycieStolicy.com.pl

Najpierw Lis, teraz Miszczak. Ikona propagandy III RP odchodzi z Wiertniczej

Edward Miszczak

Tuza mediów w III RP, pupil komunistów i ojciec założyciel ITI – Edward Miszczak odchodzi z TVN po 25 latach. Po odejściu Tomasza Lisa z „Newsweeka” to druga w tym miesiącu rewolucyjna zmiana w lewicowo-liberalnym konglomeracie medialnym, który przez dziesięciolecia trzymał monopol na media w Polsce.

Jeśli chodzi o Miszczaka – najpierw do mediów trafiła treść wiadomości, jaką władze stacji wysłały do pracowników, a teraz głos zabrał sam dyrektor programowy. Miszczak opublikował oświadczenie. 

25 lat w telewizji to cała epoka, a TVN było największą przygodą mojego zawodowego życia. Robiliśmy tu razem rzeczy, które wielu wydawały się niemożliwe, a nam wychodziły. TVN wyznaczał i wyznacza trendy. Zostawiam tu fantastyczny zespół, który towarzyszył mi w tej drodze. Ponadto Kasia Kieli i wszyscy odpowiedzialni za rozwój TVN każdego dnia udowadniają, że można robić telewizję, którą widzowie kochają i która po prostu jest najlepsza”.

Komunistyczny rodowód TVN i ITI

Telewizja TVN została założona przez osoby zarejestrowane przez Służbę Bezpieczeństwa jako Tajni Współpracownicy – Jana Wejcherta TW „Konarski”, oraz Mariusza Waltera TW „Mewa”, który w latach 80. był bardzo ceniony przez aparat państwowy, który wówczas był kierowany przed Wojciecha Jaruzelskiego. W 1983 roku ówczesny rzecznik rządu PRL Jerzy Urban proponował szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi utworzenie w tym resorcie specjalnego pionu propagandowego, do którego polecał m.in. Mariusza Waltera. Informacje na ten temat ujawnił w 2006 roku w biuletynie IPN Grzegorz Majchrzak. Mariusz Walter przez wiele lat był najbliższym współpracownikiem Edwarda Miszczaka i ramię w ramię tworzyli antypolską propagandę na Wiertniczej.

Pupile Jerzego Urbana

W poufnym liście do Kiszczaka z 22 lutego 1983 r. rzecznik rządu – Jerzy Urban – zaproponował utworzenie w MSW odrębnego pionu służby propagandowej, którego celem miałoby być m.in. „programowanie i realizacja czarnej propagandy oraz prowadzenie przemyślanej, zręcznej i stałej kampanii na rzecz zmiany obrazu SB, MO i ZOMO w społeczeństwie i inicjowanie akcji tych służb dla ocieplenia ich wizerunku”.

Publikacja w 2007 roku „Raportu z weryfikacji WSI” wywołała prawdziwe trzęsienie ziemi – znalazły się w nim informacje dotyczące powstania koncernu mediowego ITI oraz związków Mariusza Waltera  i Edwarda Miszczaka z służbami specjalnymi PRL. Informacje na ten temat przekazał Grzegorz Żemek, dyrektor generalny Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

Od pierwszej połowy lat 80.  Edward Miszczak należał bo PZPR – w 1983 roku był członkiem egzekutywy POP PZPR – pracował wówczas w Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie – był kierownikiem redakcji publicystyki i informacji. To właśnie te redakcje były kluczowe dla systemu komunistycznego i trafiali tak zaufani ludzie, zwłaszcza na kierownicze stanowiska. Edward Miszczak był w PZPR jeszcze w 1989 roku, kiedy składał wniosek o wydanie paszportu – rozwiązanie PZPR nastąpiło 30 stycznia 1990 roku.

Odejście po ćwierćwieczu panowania na Wiertniczej.

W życiu każdego przychodzi taki moment, że mimo sukcesów odczuwa się potrzebę zmiany. Dlatego podjąłem decyzję o odejściu, ale ludzie i to wyjątkowe miejsce zawsze będą w moim sercu – poinformował Miszczak cytowany w komunikacie prasowym Grupy TVN.

Czy to koniec zmian lewicowo-liberalnym salonie? Czas najbliższy pokaże.

Źródła: niezalezna.pl, Twitter, publikacje dr Jerzego Targalskiego, IPN.

Exit mobile version