Zielony teren ograniczony ulicami Pustola, Redutową i Elekcyjną decyzją stołecznych radnych będzie nosił nazwę skwer Karaimski. To pierwsze miejsce w Polsce, którym uhonorowana zostanie mniejszość karaimska.
W czwartek Rada Warszawy jednogłośnie poparła stanowisko radnych Woli. Skwer na Ulrychowie, obok którego znajduje się cmentarz Karaimski powstały w 1890 roku, już niedługo będzie nosił nazwę „Karaimski”.
„Karaimi to najmniej liczna grupa etniczna uznawana przez Polskę, a która jest silnie związana z warszawską Wolą”
– powiedziała przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola i sprawozdawczyni projektu uchwały Ewa Statkiewicz.
„Przedstawiciele Fundacji Karaimskie Dziedzictwo, Związku Karaimów Polskich oraz Karaimskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej złożyli wniosek, w którym proszą o nadanie nazwy Skwer Karaimski terenowi zielonemu, zlokalizowanemu pomiędzy ulicami Redutową i Pustola a cmentarzami Karaimskim i Prawosławnym. Wniosek ten spotkał się z przychylnością rady dzielnicy”
– dodał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.
Wolscy radni podjęli uchwałę jednogłośnie, kierując ją pod obrady Rady Warszawy. W uzasadnieniu można przeczytać, że ani w Warszawie, ani w całej Polsce, nie istnieje nazwa obiektu miejskiego, który dawałby świadectwo zamieszkania w naszym kraju Karaimów. Dla zaistnienia obecności tej mniejszości etnicznej w świadomości społecznej uzasadnione jest nadanie nazwy – Skwer Karaimski.
Przy okazji rewitalizacji terenów wzdłuż ul. Pustola zlikwidowano parking, z którego korzystali mieszkańcy okolicznych bloków.
„Był on niezgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i musieliśmy znaleźć jakieś rozwiązanie”
– tłumaczył Krzysztof Strzałkowski.
„Na prośbę przewodniczącej, Ewy Statkiewicz zorganizowaliśmy ekspresowe spotkanie z MZA, na którym byli także przedstawiciele strony społecznej. Szybko doszliśmy do porozumienia, na mocy którego parking został przeniesiony na teren dawnej zajezdni autobusowej, dzięki czemu ciągle służy mieszkańcom
– zakończył.
Polscy Karaimi są mniejszością etniczną pochodzenia tureckiego, którzy w średniowieczu przybyli ze swych pierwotnych siedzib na Krymie na ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi Czerwonej. W okresie rządów wielkiego księcia Witolda Karaimi zostali osadzeni w obrębie pasa obronnego do odpierania ataków przed Krzyżakami. Oprócz karaimskiej mniejszości etnicznej, w Polsce uznawane są również: łemkowska, romska i tatarska.
Na warszawskiej Woli funkcjonuje jedyny czynny cmentarz karaimski w Polsce. Cmentarz liczy ok. 100 mogił. Nagrobki są typowe, inskrypcje napisane są w języku karaimskim. Najstarszym zachowanym nieanonimowym nagrobkiem jest nagrobek Saduka Kefeliego z roku 1895. Starszy od niego jest anonimowy pomnik z końca XIX wieku, wykonany z białego marmuru z delikatnymi zdobieniami roślinnymi, należący prawdopodobnie do zmarłej trzy lata wcześniej trzyletniej Heleny Abkowicz.
PAP
WARSZAWA, WOLA, SKWER KARAIMSKI, SWER NA URLYCHOWIE, RADA DZIELNICY WOLA