Site icon ZycieStolicy.com.pl

Na Dworcu Centralnym otwarto wystawę rzeźb olimpijczyków pt. „Start”

dworzec centralny warszawa

Naturalnej wielkości rzeźby prezentujące postaci m.in. Adama Małysza, Anity Włodarczyk, Tomasza Majewskiego od czwartku są prezentowane na wystawie „Start” w hali głównej dworca Warszawa Centralna. Ekspozycja czynna będzie do 28 lutego.

„Wystawę +Start+ przygotowaliśmy specjalnie z okazji 102. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego i jednocześnie dla przypomnienia polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy kształtowali wizerunek Polski na świecie przez ostatnie 100 lat” – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. „Nie bez znaczenia był też udział Polaków w igrzyskach w 2021 roku w Tokio i w nadchodzących igrzyskach zimowych Pekinie. Dlatego teraz, na tydzień przed igrzyskami, udostępniamy wystawę w samym centrum Warszawy” – dodał Kirejczyk.

Na stronie „Niepodległej” podano, że wystawa składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. „Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat” – podano.

Biuro Programu „Niepodległa” przekazało, że „naturalnych rozmiarów rzeźby stworzone zostały przy użyciu nowoczesnej techniki druku 3D, a następnie poddano je tradycyjnej obróbce rzeźbiarskiej”.

„Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Kolorystyka rzeźb nawiązuje do podstawowych barw tworzących olimpijskie kręgi” – dodano.

W informacji „Niepodległej” podkreślono, że wymiar symboliczny ma tytuł wystawy – „słowo +Start+, zrozumiałe w wielu językach, jest wstępem do niejednej sportowej historii, opowieści o biciu rekordów, przełamywaniu słabości, duchu fair play i gorących emocjach”.

Autorami rzeźb są Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Przypomniano, że „obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu +Wiedźmin+” (pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych).

Wystawa na Dworcu Centralnym w Warszawie nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Jak przypomniano, „Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 r. rywalizowali w francuskim Chamonix”. „Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 r. Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej” – czytamy na stronie „Niepodległej”.

„Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 r. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych)” – napisano. „Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu” – dodano.

W przestrzeni Dworca Centralnego na zwiedzających czekają rzeźby: Adama Małysza (skoczek narciarski), Tomasza Majewskiego (lekkoatleta), Haliny Konopackiej (lekkoatletka), Jerzego Kuleja (bokser), Janusza Kusocińskiego (biegacz), Ryszarda Szurkowskiego (kolarz), Huberta Wagnera (siatkarz i trener siatkarski) oraz Anity Włodarczyk (lekkoatletka).

Ekspozycja czynna będzie do 28 lutego.

Organizatorami wystawy są Biuro Programu „Niepodległa”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskie Koleje Państwowe S.A. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

PAP/AS

Wystawa Marii Eleny Bonet w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego

Exit mobile version