Najbliższe dnie będą bardzo mroźne – w nocy spadki do temperatury mogą dochodzić do około –10°C i –15°C, w ciągu dnia maksymalnie około –5°C, lokalnie –10°C. Opady śniegu prognozujemy głównie na krańcach wschodnich i południowo-zachodnich Polski. Od wtorku od zachodu zacznie powoli postępować ocieplenie, a opady śniegu będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego. W drugiej połowie przyszłego tygodnia na zachodzie kraju spodziewamy się już dodatnich temperatur. Mróz, do około –15°C, utrzyma się jeszcze na wschodzie Polski; lokalnie możliwe będą spadki nawet do około –20°C.
Mroźne weekendowe dni
W piątek pochmurnie niemal w całym kraju. Opady śniegu głównie na wschodzie i południowym zachodzie. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura minimalna od –17°C na północy do –9°C na południu; nieco cieplej nad morzem, około –7°C. Temperatura maksymalna od –11°C na Suwalszczyźnie, około –8°C w centrum, do –2°C na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na wschodzie z kierunków północnych, na zachodzie przeważnie wschodni. W Karpatach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.
W sobotę rozpogodzenia możliwe głównie w północno-zachodniej części Polski. Opady śniegu ponownie głównie na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Temperatura minimalna od –16°C i –17°C w centrum i na wschodzie do około –8°C na południowym zachodzie; nad samym morzem około –5°C. Temperatura maksymalna od –11°C na południowym wschodzie do –3°C na krańcach północno-zachodni. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i zachodzie porywisty, przeważnie z kierunków północnych.
W niedzielę zachmurzenie przeważnie duże z opadami śniegu. Temperatura minimalna w południowej połowie Polski od –18°C do –14°C, lokalnie około –20°C, zaś w północnej od –12°C do –8°C; nad samym morzem około 0°C. Temperatura maksymalna od –10°C na południowym wschodzie, około –5°C w centrum, do 0°C na krańcach północno-zachodnich i 2°C nad samym morzem. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, a nad morzem dość silny i w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i północny.
Mroźne dni powszednie, ale lekkie ocieplenie
W poniedziałek zachmurzenie na wschodzie duże z przelotnymi opadami śniegu, zaś na zachodzie liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura minimalna przeważnie od –11°C do –7°C, na zachodzie i w górach możliwe spadki do –14°C, nad samym morzem około 0°C. Temperatura maksymalna od –6°C do –2°C; cieplej będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, około 2°C, a najchłodniej na Podhalu, około –9°C. Wiatr słaby, na wschodzie także umiarkowany, a nad morzem w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.
We wtorek zachmurzenie przeważnie umiarkowane, pochmurnie jedynie na północnym wschodzie i tam opady śniegu. Najwięcej słońca na południu. Temperatura minimalna od –16°C na południu, około –10°C w centrum, do –2°C w rejonie Helu; chłodniej na Podhalu, około –18°C. Temperatura maksymalna od –7°C na wschodzie do –1°C na południowym zachodzie i 1°C w rejonie Zatoki Gdańskiej. Wiatr słaby, zmienny.
W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady śniegu na wschodzie i Pomorzu. Na krańcach północno-zachodnich możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od –21°C lokalnie w Małopolsce, około –14°C centrum, do –7°C na krańcach zachodnich; nad samym morzem około –5°C. Temperatura maksymalna od –11°C na krańcach południowo-wschodnich, około –6°C w centrum, do 3°C na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty i skręci na kierunki południowe.
W czwartek zachmurzenie przeważnie duże. Rozpogodzenia możliwe na wschodzie. Opady śniegu, w zachodniej połowie Polski przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego. Temperatura minimalna od –17°C na wschodzie, około –10°C w centrum, do 0°C na krańcach zachodnich. Temperatura maksymalna od –12°C na wschodzie, około –2°C w centrum, do 4°C na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.
prognoza hydrologiczna
W najbliższych dniach istotnym zagrożeniem hydrologicznym będzie intensywny rozwój zjawisk lodowych na rzekach. Punktowo, możliwe są nieregularne wahania i gwałtowne wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej wraz z lokalnymi przekroczeniami stanów umownych. Istnieje możliwość wydawania ostrzeżeń hydrologicznych. Poza obszarami oddziaływania zjawisk lodowych sytuacja hydrologiczna będzie stabilna, z dominacją przebiegu ustabilizowanego i trendu spadkowy z lokalnymi wahaniami. W weekend na Wybrzeżu prognozowane są wzrosty poziomu morza, lokalnie do strefy stanów wysokich, związane ze zmianą kierunku wiatru na sektor północny.
źródło: IMGW
