Site icon ZycieStolicy.com.pl

Można już używać słowa „Murzyn”! Rada Języka Polskiego wydała sprostowanie

murzyn 1

Rada Języka Polskiego skomentowała opinie dotyczącą słowa Murzyn”. Prof. Marek Łaziński stwierdził, że nie powinno się używać tego słowa inaczej niż na prawach historycznego cytatu”. Jednak Rada wydała w tej sprawie sprostowanie.

Rada zaprzecza, aby stwierdziła, że słowo Murzyn jest obraźliwe. Dodano także, że nie należy tego tekstu traktować jako oficjalnego stanowiska”. Pojawiające się w mediach stwierdzenie, iż Rada zdecydowała, że słowo Murzyn jest obraźliwe, nie ma podstaw: Rada bowiem nie decyduje o nacechowaniu słów, a jedynie analizuje i opisuje to, jak są one używane przez społeczeństwo – wskazano.

Tekst, na który powołują się publicyści i korespondenci Rady, jest odpowiedzią na prywatny list, który został nadesłany do RJP. Takie odpowiedzi są normą w działalności Rady i są publikowane w odpowiedniej zakładce, a nie na stronie głównej. Odpowiedź napisał znawca zagadnienia, prof. Marek Łaziński, poproszony o to przez Przewodniczącą Rady. Nie należy tego tekstu traktować jako oficjalnego stanowiska Rady, które – jak napisano we wprowadzeniu do tamtej odpowiedzi – może zostać podjęte dopiero na posiedzeniu plenarnym RJP.

Należy stanowczo podkreślić, że Rada Języka Polskiego nie ma kompetencji, by zakazywać używania jakiegokolwiek słowa lub wyrażenia, ani też, by nakazywać posługiwanie się jakimkolwiek wyrazem. Byłoby to zresztą niezgodne z poglądami członków Rady, którzy nie uważają się ani za właścicieli polszczyzny, ani za osoby mogące ingerować w rozwój języka. Rada wyraża tylko opinie dotyczące kwestii językowych, opinie oparte na analizie istniejącego stanu faktycznego. Tak też jest skonstruowana odpowiedź w sprawie słowa Murzyn, odpowiedź, w której autor przywołuje historię używania tego wyrazu i przedstawia stan dzisiejszy. Nie można ignorować tego stanu i opierać się tylko na własnym przekonaniu, dotyczącym jakiejkolwiek kwestii językowej. Dodajmy, że pojawiające się w mediach stwierdzenie, iż Rada zdecydowała, że słowo Murzyn jest obraźliwe, nie ma podstaw: Rada bowiem nie decyduje o nacechowaniu słów, a jedynie analizuje i opisuje to, jak są one używane przez społeczeństwo – czytamy w oświadczeniu.

MURZYN, SŁOWO MURZYN, CZY SŁOWO MURZYN JEST OBRAŹLIWE, RADA JĘZYKA POLSKIEGO, SPROSTOWANIE

foto: „Murzynka” – obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej

Exit mobile version