ZycieStolicy.com.pl

Możliwe warianty rozwoju sytuacji w środowisku bezpieczeństwa Polski, w kontekście ukraińskim

Możliwe warianty rozwoju sytuacji w środowisku bezpieczeństwa Polski,
w kontekście ukraińskim

ukraińskim

Przyjmując za prawdę, że teza postawiona przez @Anna_M_Dyner w artykule „Między wschodem a zachodem – trzecia droga Rosji?” jest prawdziwa, czyli że […] „geopolityczna samotność” jako czynnik warunkujący w przyszłości politykę zagraniczną Rosji […], jest główną przyczyną prowadzącą do jej konfrontacji
z Zachodem, to należy stwierdzić, że nadszedł właśnie czas przedmiotowej konfrontacji.

Analiza faktów dostępnych w mediach:

  1. Od początku 2021 r. opinia publiczna, głównie białoruska oraz światowa była oswajana z faktem, iż Państwo Związkowe Białorusi i Rosji przybierze nowy kształt, a stanie się to dzięki podpisaniu opracowanych dokumentów doktrynalnych regulujących poszczególne obszary funkcjonowania Państwa Związkowego, w tym obszaru bezpieczeństwa militarnego [Doktryna Wojenna].
  2. We wrześniu 2021 r. na terytorium Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej, czyli Państwa Związkowego Białorusi i Rosji przeprowadzono ćwiczenie sił dedykowanych do Regionalnego Zgrupowania Wojsk [RZW] pod kryptonimem ZACHÓD-21.
  3. Po zakończeniu ćwiczenia, jednostki rosyjskie zostały wycofane z Białorusi na terytorium Federacji Rosyjskiej [FR], jednak nie wszystkie trafiły do Miejsc Stałej Dyslokacji [MSD] – przykład: zgrupowanie sił w miejscowości Yelnya, gdzie zgromadzono Sprzęt Wojskowy (SpW) należący do jednostek Centralnego Okręgu Wojskowego.
  4. Zgodnie z ustawą zasadniczą FR oraz dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej od 1 października 2021 r. obywatele rosyjscy są powoływani do służby wojskowej oraz z dniem 22.11.2021 r. rozpoczęto wcielanie żołnierzy rezerwy w Zachodnim Okręgu Wojskowym [ZOW].
  5. W dniu 18.11.2021 r. ponad 18,5 tys. żołnierzy jednostek dowodzenia
    i łączności wzięło udział w ćwiczeniu sztabowym mającym na celu sprawdzenie systemu C2 [command and control] ZWO SZ FR.
  6. W dniu 19.11.2021 r. USA wysyła sygnał w ramach komunikacji strategicznej mówiący, iż z uwagą obserwują budowanie potencjału jednostek rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą [co defacto ma miejsce od kwietnia bieżącego roku].
  7. W dniu 21.11.2021 r. Szef ukraińskiego wywiadu informuje, że Federacja Rosyjska buduje potencjał do przeprowadzenia operacji zaczepnej
    na Ukrainie.
  8. W mediach społecznościowych pojawiają się filmy, z których wynika,
    że jesteśmy świadkami wzmożonego ruchu wojsk po stronie rosyjskiej, szczególnie z baz wojskowych oraz logistycznych.
  9. Na granicy POLSKO-BIAŁORUSKIEJ, czyli Polski i Państwa Związkowego Białorusi i Rosji wciąż mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, sterowaną przez Łukaszenkę, który może doprowadzić w odpowiednim momencie do jej eskalacji, do poziomu wykraczającego poza konieczność prowadzenia działań kryzysowych.

Konkluzja analityka:

Zasadnym jest rozważenie możliwych zmian w regionalnym środowisku bezpieczeństwa Polski, w aspekcie użycia przez Federację Rosyjską potencjału zgromadzonego na granicy ukraińskiej do osiągnięcia różnych stanów końcowych.

Krótko mówiąc na podstawie przytoczonych powyżej faktów opracowanie możliwych wariantów działania Rosji oraz Białorusi. 

Wariant 1 – wprowadzenie jednostek wojskowych na Białoruś.

Wariant 2 – rozpoczęcie konfliktu zbrojnego hybrydowego charakteru
z Ukrainą.

Który ze wskazanych powyżej wariantów jest możliwy do realizacji?

W kontekście dotychczas zrealizowanych ćwiczeń, należy mieć na myśli ćwiczenia RZW, czyli ZACHÓD oraz TARCZA ZWIĄZKU – oba są realne. 

Twierdzić tak można, ponieważ prawdopodobnie w 2017 roku w ramach ćwiczenia ZACHÓD-2017 ćwiczono hybrydę obu wariantów, a obecna sytuacja przedstawiana przez Szefa wywiadu ukraińskiego wydaje się być tego dodatkowym potwierdzeniem.

Rysunek 1. Prawdopodobny wariant działania rosyjskich wojsk w konflikcie z Ukrainą. [źródło: https://www.militarytimes.com/flashpoints/2021/11/20/russia-preparing-to-attack-ukraine-by-late-january-ukraine-defense-intelligence-agency-chief/}]

REASUMUJĄC

Czy inne warianty działania Rosji są możliwe? Oczywiście, że tak. 

Czy możemy się na nie przygotować? Tak – poprzez prognozowanie.

Czy jest to robione? 

Tak przez Rząd, a nie totalną opozycję.

„Zwiad wytycza szlak”

 

1 https://pism.pl/publikacje/Miedzy_wschodem_a_zachodem__trzecia_droga_Rosji

2 https://rochan-consulting.com/tracking-russian-deployments-near-ukraine-autumn-winter-2021-22/

3 https://recrut.mil.ru/career/conscription/draft_company.htm, https://structure.mil.ru/structure/okruga/west/news/more.htm?id=12395189@egNews

4 https://structure.mil.ru/structure/okruga/west/news/more.htm?id=12394042@egNews

5 https://www.nytimes.com/2021/11/19/us/politics/russia-ukraine-biden-administration.html

6 https://www.militarytimes.com/flashpoints/2021/11/20/russia-preparing-to-attack-ukraine-by-late-january-ukraine-defense-intelligence-agency-chief/

7 https://www.militarytimes.com/flashpoints/2021/11/20/russia-preparing-to-attack-ukraine-by-late-january-ukraine-defense-intelligence-agency-chief/

Exit mobile version