Site icon ZycieStolicy.com.pl

Minister zdrowia: edukacja seksualna będzie częścią edukacji zdrowotnej w szkołach

Wiceszefowa PO Izabela Leszczyna (źródło YT)2

Wiceszefowa PO Izabela Leszczyna (źródło YT)

Edukacja seksualna będzie częścią edukacji zdrowotnej w szkołach – zapowiedziała szefowa MZ Izabela Leszczyna. Wyjaśniła, że w ramach przedmiotu uczniowie zdobędą m.in. wiedzę na temat zdrowia seksualnego i prokreacyjnego, aby nie było w Polsce niechcianych ciąż.

W czasie środowej konferencji prasowej w Warszawie na temat bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet szefowa resortu zdrowia powiedziała, że „we wszystkich państwach Unii Europejskiej i w zdecydowanej większości krajów świata funkcjonuje antykoncepcja awaryjna”.

„Tabletka, którą chcemy wprowadzić do użytku bez recepty, to ellaOne, która zawiera octan uliprystalu. Ta substancja czynna nie jest substancją poronną, ale zapobiega zapłodnieniu” – zaznaczyła szefowa MZ.

„Chcemy, żeby tabletka była dostępna od 15. roku życia bez recepty, ponieważ zgodnie z opiniami ginekologów położników dziewczyna osiąga pełną dojrzałość płciową” – zwróciła uwagę Leszczyna.

Dodała, że bardzo ważne jest, aby kobieta przyjęła tabletkę jak najszybciej. „Konieczność pójścia do lekarza tylko wydłuża całą procedurę, a w tego rodzaju sytuacjach czas ma bardzo ważne znaczenie” – dodała. Zaznaczyła, że „jeśli nie chcemy w Polsce niechcianych ciąż, potrzebna jest edukacja w szkołach”.

„Profilaktyka zdrowotna w szkołach jest konieczna nie tylko dlatego, żeby uczniowie poznawali samych siebie, a więc swoją psychikę, ciało, organizm, ale żeby również umieli zarządzać swoim czasem, zdrowo się odżywiać, mieli świadomość siebie samych, która jest potrzebna m.in. na poziomie zdrowia seksualnego i zdrowia prokreacyjnego” – powiedział szefowa MZ.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką dzień po, stosowana jest po odbytym, niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie owulacji. Tabletki są przeznaczone do stosowania w sporadycznych przypadkach. Nie mogą zastępować stałej metody antykoncepcyjnej.

Tabletkę z octanem uliprystalu (ellaOne) trzeba zażyć jak najszybciej, do 120 godzin po stosunku. Antykoncepcja awaryjna nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

źródło: PAP.

Exit mobile version