Na przełomie września i października rozpocznie się modernizacja Parku Pole Mokotowskie. Powstaną w nim nowe miejsca rekreacyjne, będzie więcej zieleni, a duży staw zostanie rozbetonowany i zyska nowe życie. Prace wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett – poinformował w środę stołeczny magistrat.
Jak przekazał urząd, rozstrzygnięty przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przetarg dotyczy pierwszego etapu modernizacji Parku Pole Mokotowskie i uwzględnia elementy objęte dofinansowaniem unijnym, takie jak m.in. stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego w parku, zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO, stworzenie pełnych zieleni miejsc rekreacji oraz stref wejściowych.
Główny staw zostanie poddany naturalizacji – z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla fauny. Powstanie także kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego.
Modernizacja Pola Mokotowskiego, jednego z największych warszawskich parków, to przykład inwestycji powstającej z inicjatywy mieszkańców, z myślą o ich potrzebach i środowisku. Chcemy zapewnić warszawiankom i warszawiakom atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni, jednocześnie dbając o ochronę różnorodności biologicznej i maksymalizując retencję wody. To szczególnie ważne w perspektywie zachodzących zmian klimatycznych, ze skutkami których mierzy się Warszawa
– powiedziała o tej inwestycji Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
W ramach prac zostanie stworzony naturalny ogród biocenotyczny w centralnej części parku.
Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Pojawi się mnóstwo dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez ogród zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych. Pojawią się również miejsca sprzyjające kontemplacji
– wyjaśnia ratusz.
Projekt obejmuje również liczne nasadzenia zieleni zwiększające różnorodność biologiczną parku. Pojawi się ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. Do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych. Bogaty drzewostan liczący niemal 10 tys. drzew zostanie zwiększony o 55 młodych drzew.
Prace budowlane rozpoczną się na przełomie września i października, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 roku. Podczas robót teren Parku Pole Mokotowskie będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Inwestycja kosztować będzie 39,6 mln zł.
PAP/AS