Site icon ZycieStolicy.com.pl

Marszałek Sejmu: zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem projektu dot. odbudowy Pałacu Saskiego

duda witek saski

Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem projektu ustawy dotyczącym odbudowy Pałacu Saskiego – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wyraziła też nadzieję, że jak najszybciej uda się tę ustawę uchwalić w Sejmie i w Senacie.

Marszałek Witek podkreśliła w środę podczas uroczystości przekazania jej projektu dot. odbudowy Pałacu Saskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę, że już w czasie II wojny światowej polscy architekci, ludzie kultury myśleli o tym, żeby Warszawę odbudowywać, także zabytki.

Myślał o tym także, o czym mówił pan prezydent Andrzej Duda, śp. pan prof. Lech Kaczyński

– powiedziała marszałek Sejmu.

To nie tylko zabytki. Ja myślę, że to jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. A ten Pałac (Saski -PAP), jeśli będzie już odbudowany, stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami

– mówiła Witek.

Zobowiązuję się panie prezydencie – wobec pana i wobec wszystkich państwa, także wobec Polaków – że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy

– zadeklarowała marszałek Sejmu.

I – jak dodała – „mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się ja uchwalić”.

Że podobnie stanie się w Senacie. I pan prezydent będzie mógł ją podpisać, a wtedy będą mogły ruszyć prace tak, żebyśmy mogli być dumni z tego przedsięwzięcia i żebyśmy mogli powiedzieć, że coś po sobie cennego pozostawiliśmy

– podkreśliła Witek.

Projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie jest prezydencką inicjatywą ustawodawczą; został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.

W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

PAP/AS/foto: A.Hrechorowicz ze strony Sejmu RP

Dr hab. M. Czapelski o odbudowie Pałacu Saskiego: do przeszłości nie ma łatwego powrotu

Exit mobile version