Szwedzki parlament uchwalił w piątek długo oczekiwane prawo pandemiczne, pozwalające m.in. na zamykanie sklepów i skracanie godzin ich otwarcia. Od niedzieli surowsze regulacje dotyczyć będą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.
Nowe zasady mają ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji SARS-CoV-2 poprzez ograniczenie liczby osób mogących jednocześnie przebywać na danej powierzchni.
Podczas spotkania z mediami premier Szwecji Stefan Loefven powiedział:
Jeśli prawo nie będzie przestrzegane, wojewodowie będą mogli podejmować decyzję o zamknięciu działalności i o sankcjach w postaci kar
Limit prywatnych zgromadzeń zostanie ograniczony do ośmiu osób. Do tej pory taka granica istniała w przypadku organizacji imprez publicznych.
Dotychczas Szwecja nie miała prawnych możliwości wprowadzenia radykalnych restrykcji. Przyjęcie nowego prawa pandemicznego odbyło się w ekspresowym tempie pod naciskiem opozycji. Rząd był wcześniej krytykowany za zbyt opieszałe działania, pierwotnie ustawę planowano przyjąć dopiero w marcu, czyli rok po wykryciu pierwszych przypadków koronawirusa w Szwecji.
Premier Szwecji podkreślił, że dzięki nowym przepisom nie zawaha się wprowadzić kolejnych restrykcji, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.
W Szwecji dopiero od czwartku obowiązuje zapowiedziana jeszcze przed świętami rekomendacja o noszeniu maseczek w środkach transportu publicznego w godzinach szczytu rano oraz po południu. Przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej mają zapewnić sprzedaż lub bezpłatny dostęp do maseczek. W Sztokholmie rozdawano je jedynie w dwóch miejscach.
W piątek w ciągu ostatniej doby potwierdzono w Szwecji 7187 nowych przypadków koronawirusa. Łączny bilans to 489 471 zakażeń. Od czwartku o 171, do 9433, wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Covid-19. Pozytywną tendencję odnotowano w Sztokholmie, gdzie liczba nowych infekcji zaczęła spadać.
Rośnie obciążenie służby zdrowia, zwłaszcza w szpitalach w Malmoe oraz Goeteborgu. W piątek w całym kraju na oddziałach intensywnej terapii przebywało 380 pacjentów (o 34 więcej w ciągu tygodnia).
W Norwegii oraz Danii w związku z rozprzestrzenianiem się bardziej zakaźnej brytyjskiej mutacji koronawirusa rządy obu krajów zdecydowały o zamknięciu centrów handlowych, siłowni oraz basenów.
PAP/AS