„KALENDARZ HISTORYCZNY” Jerzy Łojek – książka na każdy dzień nr 1.
„KALENDARZ HISTORYCZNY” Jerzego Łojka to dzieło wybitne i unikatowe, napisane w 1983 roku na zamówienie Jerzego Giedroycia (redaktora naczelnego „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”). Wybrane przez autora 366 wydarzeń z historii Polski zabierają czytelnika w niesamowitą i niejednokrotnie zaskakującą podróż przygotowaną przez jednego z najwybitniejszych, rodzimych historyków.
Każdy dzień „KALENDARZA HISTORYCZNEGO” to krótki i przejrzysty esej składający się na syntetyczną historię Polski począwszy od plemion słowiańskich i pierwszych Piastów, aż po październik 1983 roku i przyznanie Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
Wiele kart „KALENDARZA HISTORYCZNEGO” to prawdziwe wyzwanie intelektualne. Jerzy Łojek spisując swoje eseje nie bał się polemizować ze środowiskiem historyków, stawiać odważnych tez i wykazywać konsekwencji płynących nie tylko z podejmowanych na przestrzeni wieków działaniami, ale również brzemiennymi w skutkach zaniechaniami naszych przodków.
Niech za reklamę „KALENDARZA HISTORYCZNEGO” posłuży fakt, że pierwsze oficjalne wydanie miało miejsce dopiero w 1994 roku (Wydawnictwo Alfa). Wcześniej dostępne było „podziemne” wydanie z 1986 roku.
Mam wrażenie, że Jerzy Łojek to obecnie, niesprawiedliwe zapomniany historyk, którego pamięć i dzieła warto przypomnieć i polecić.
Poniżej cytat z eseju na dzień 11 stycznia „Najazd mongolski i bitwa pod Legnicą”:
„Trudno ocenić znaczenie bitwy pod Legnicą, trudno bowiem ustalić, jakie – gdyby nie ta bitwa – były możliwości dalszego parcia Mongołów ku Zachodowi Europy. Wydaje się jednak, że po dziś dzień nie został doceniony wymiar symboliczny i ideowy legnickiej bitwy. Albowiem wtedy – po raz pierwszy w historii Europy – jej siły pograniczne: polskie, niemieckie i czeskie, zamknęły ofiarnie drogę do ekspansji na zachód siłom despotycznego wschodu…”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Łojek
Jerzy Łojek dzieła wybrane:
- „Dziennikarze i prasa w Warszawie w XVII wieku” – 1960
- „Rok nadziei i rok klęski 1791-1792” – 1964
- „Szanse Powstania Listopadowego” – 1966
- „Wiek markiza de Sade” – 1972
- „Dzieje sprawy Katynia” – 1980 (drugi obieg)
- „Konstytucja 3 maja – krytyczne wydanie tekstu poprzedzone obszernym wstępem historycznym” – 1981
- „Orientacja rosyjska w polskiej walce niepodległościowej” – 1981
- „Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja” – 1986
- „Dzieje zdrajcy. Stanisław Szczęsny Potocki” – 1988