Wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił w piątek w Lublinie, że dla jego partii priorytety to bezpieczeństwo i gospodarka. Zapowiedział też, że rząd w najbliższych dniach będzie rozpatrywał propozycję budowy fabryk amunicji w Polsce.
Kosiniak-Kamysz na konwencji PSL pn. „Konkretnie o Polsce!”, powiedział że niedawno Rada Naczelna partii w Tarnowie obiecała zdać Polakom raport z tego, co przez ten rok udało się zrobić. „Ja bym te sprawy najważniejsze zawarł w dwóch słowach, w dwóch wartościach: bezpieczeństwo i gospodarka. To jest sprawa absolutnie priorytetowa dla Polskiego Stronnictwa Ludowego” – oświadczył szef ludowców.
Zwrócił uwagę, że PSL jest w koalicji rządzącej po to, by o te dwie sprawy zadbać.
„Tak jak w symbol wolności, w symbol zwycięstwa układają się dwa palce, tak dwie sprawy są absolutnie najważniejsze w rządzie Rzeczpospolitej dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, a są nimi: bezpieczeństwo i gospodarka” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Jak stwierdził, ten znak zwycięstwa mogli wszyscy w Polsce dumnie unieść po raz kolejny 15 października 2023 r. podczas wyborów parlamentarnych. „Ten znak zwycięstwa podnieśli wszyscy Polacy, którzy tłumnie poszli do tych wyborów” – mówił lider PSL.
Wymieniał efekty pracy członków rządu z ramienia PSL, m.in. wprowadzenie tzw. wakacji od ZUS. Poinformował, że od 1 listopada, czyli od wprowadzenia wakacji składkowych, przedsiębiorcy złożyli ok. 500 tys. wniosków o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w wybranym przez nich miesiącu w każdym roku kalendarzowym.
Prezes PSL mówił też o planowanych zmianach w składce zdrowotnej. Przypomniał, że od przyszłego roku ma być zlikwidowany obowiązek płacenia tej składki od sprzedaży środków trwałych, np. nieruchomości czy samochodu. Projekt ustawy w tej sprawie ma być rozpatrywany na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu.
Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że na etapie prac w Sejmie zostanie złożona autopoprawka do projektu, która obniży od przyszłego roku składkę zdrowotną dla miliona przedsiębiorców, którzy płacą jej najniższy wymiar. „O 25 proc. spadną obciążenia dla około miliona przedsiębiorców w związku ze zmianą składki zdrowotnej” – podkreślił szef MON. Chodzi o obniżenie minimalnej podstawy składki zdrowotnej do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – zamiast obecnych 100 proc.
źródło: PAP.