ZycieStolicy.com.pl

Koniec śmietnika na Reducie Ordona? Niekoniecznie. Archeolodzy wracają i co dalej?

Po interwencji ministra kultury mazowiecki konserwator zabytków wydał decyzję zezwalającą archeologom na dokończenie prac z 2013  roku na słynnej Reducie Ordona. Jej lokalizację na warszawskiej Ochocie potwierdzili w 2010 r. badacze. Gros prac przeprowadzono na terenie należącym do dewelopera Tremon Polska i za jego pieniądze. To tam wrócą naukowcy z Państwowego Muzeum Archeologicznego. To jedna z nielicznych uprzątniętych na reducie działek. Opisywany przez media śmietnik ulokowany jest za to na sąsiedniej działce należącej do miasta. Tam o badaniach nikt nie mówi. Nikt nie mówi nawet o rozwiązaniu problemu nielegalnego wysypiska na grobach żołnierzy z okresu Powstania Listopadowego.

O decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie na badania na działce Tremon Polska jako pierwszy napisał Portalwarszawski.pl

„Po ponad półrocznej zwłoce Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał w końcu zgodę na przeprowadzenie „archeologicznych badań wykopaliskowych, mających na celu kontynuację prac badawczych prowadzonych w 2013 r. na terenie Reduty nr 54 (Reduty Ordona) wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego pod nr A-1679 decyzją z dnia 12.09.2016 r. jako miejsce walki stoczonej 6 września 1831 r. w czasie Powstania Listopadowego wraz z reliktami umocnienia obronnego — dzieła fortyfikacyjnego nr 54”. Pozytywna decyzja dotycząca kontynuacji badań przez PMA ma na celu m.in. „określenie pełnego przebiegu umocnień Reduty Ordona oraz wydobycie pozostałych szczątków żołnierzy walczących w bitwie i zapewnienie im godnego pochówku”

– poinformował Portal Warszawski.

„W sprawie wydania decyzji, której procedowanie przebiegało w urzędzie konserwatorskim od września ubiegłego roku, interweniowano w Sejmie. W drodze interpelacji poselskich zwrócili się do ministra kultury Piotra Glińskiego posłowie z PiS Marta Kubiak i Bartosz Kownacki. Wydania zezwolenia na prowadzenie badań domagała się także część społeczników (m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Reduty Ordona i Stowarzyszenie Przyjaciół Architektury Warszawy)”

– informował stołeczny serwis.

„Zajmująca 9 stron decyzja MWKZ postawiła badaczom wysokie normy, a praca ta zdaniem urzędu konserwatorskiego powinna dotyczyć także humusu (górnej warstwy na Reducie Ordona), gdzie dawniej (lata 2010-2013) poszukiwacze z użyciem wykrywaczy metali pozyskali dla archeologów dziesiątki zabytków, nie tylko z czasów Powstania Listopadowego, ale także z okresu II wojny światowej. MWKZ nakazuje „prowadzenie w trakcie badań stałego monitoringu przy użyciu wykrywaczy metali, zarówno przed przystąpieniem do odhumusowania przyszłych wykopów archeologicznych, jak też w trakcie eksploracji obiektów archeologicznych przy jednoczesnej planigrafii znalezisk, a także w zakresie hałd ziemnych powstałych po odhumusowaniu badanego obszaru i eksploracji obiektów archeologicznych””

– czytamy na Portalwarszawski.pl w artykule „[NASZ NEWS] Jest decyzja! Archeolodzy wrócą na Redutę Ordona. Co dalej ze śmietnikiem na działkach miejskich?”

Stanowisko archeologiczne Reduta Ordona zdjecie aktualne z 2023 roku

Reduta Ordona na działkach miejskich

Archeolodzy wrócą na działkę Tremon Polska jeszcze w tym roku. Hiszpański deweloper wyłoży na badania setki tysięcy złotych. Pozostaje pytanie, kiedy rozpoczną się badania na działkach miejskich (obecnie nielegalne wysypisko śmieci)? W tym przypadku żaden urząd czy ministerstwo nigdy się dotąd nie wypowiedziało.

RW

Na zdjęciu głównym archeolodzy Robert Wyrostkiewicz i Michał Paczkowski w trakcie badań na Reducie Ordona w 2013 roku

Fot. Pogotowie Archeologiczne

 

Exit mobile version