W Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych (ZPSM) nr 1 w Warszawie 7 października odbędzie się „Koncert XIX-wiecznych Pieśni Studenckich” organizowany przez Korporację Akademicką Welecja – poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).
Jak wyjaśniono, „celem koncertu jest szersze zainteresowanie publiczności bogatą i interesującą tematyką pieśni studenckich, która sięga historią czasów Filomatów i Filaretów, oraz pieśni dworskiej, lubianej i wykonywanej przez akademików”.
Jest to część zapomnianego dziedzictwa, w którym odbija się polska tradycja i odzyskanie niepodległości. Na repertuar koncertu składają się stare pieśni, będące elementem niematerialnego dziedzictwa kultury polskich korporacji akademickich, szczególnie Welecji, która w dużej mierze czerpała ze spuścizny tajnych polskich stowarzyszeń patriotycznych
– powiedział prezes Korporacji Akademickiej Welecja Jan Ignacy Lipski, cytowany na stronie NCK.
Przypomniano, że „korporacje akademickie w Polsce to stowarzyszenia, które pielęgnują tradycje związane z polską historią w sposób czynny”.
Zapowiedziano, że „z myślą o osobach o ograniczonej mobilności i osobach, które nie będą mogły bezpośrednio wziąć udziału w wydarzeniu, cały koncert będzie transmitowany na żywo na naszym fanpage’u na FB”.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale ze względu na sytuację spowodowaną przez COVID-19, wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez podany formularz zgłoszeniowy na stronie: www.evenea.pl/pl/wydarzenie/koncert-Welecja.
Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie: www.welecja.pl.
Początek koncertu – 7 października o godz. 20 w Sali Koncertowej ZPSM nr 1 w Warszawie.
Wydarzenie zostało objęte honorowymi patronatami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz NCK. Patronem wydarzenia jest również Politechnika Warszawska.
„Koncert XIX-wiecznych Pieśni Studenckich” zrealizowany zostanie w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Przez pieśni korporacyjne ku niepodległości – tradycje patriotyczne pieśni studenckich”. Jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-20 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
PAP/AS