Kompromitacja służb ws. Bałtyckiego Terminala Zbożowego (zwany także w niektórych mediach agroportem). Jak informuje niezalezna.pl W 2024 r. ABW, Agencja Wywiadu i MON przekonywały, że państwo musi unieważnić przetarg na operatora terminalu zbożowego z uwagi na bezpieczeństwo państwa. Zagrożeniem było oddanie firmom związanym z grupą Viterra nabrzeża w Porcie Gdynia. Problemem jednak jest to, że w drugim przetargu wygrała ta sama firma, z którą w sierpniu tego roku podpisano umowę. Jedynym efektem działań rządu są straty na poziomie 100 mln zł.
ZZR KORONA alarmuje ws. przetargu
W październiku 2022 r. ogłoszono przetarg na dzierżawę nabrzeży po Bałtyckim Terminalu Zbożowym. 17 stycznia 2023 r. ZZR KORONA (obecnie ZZR Ruch Młodych Farmerów) wystąpił o interwencję do premiera, w związku z informacjami UOKIK i pochodzących od firm handlujących zbożem, że może istnieć bezpośrednie zagrożenie, iż w następstwie przetargu na dzierżawę terminala zbożowego (po byłym Bałtyckim Terminalu Zbożowym), dojdzie do wzmocnienia i zmonopolizowania rynku przez jedną z firm. https://zzrkorona.blogspot.com/2023/01/uniewaznic-przetarg-na-30-letnia.html. Związek nie precyzował o kim mowa, ale było wiadomo że chodzi o Viterrę.
Obawy Związku zlekceważono. 30 marca 2023 Ministerstwo Infrastruktury poinformowało Związek, że zarząd Portu Morskiego współpracuje z UOKIKiem, a przetarg na dzierżawę terminala prowadzone jest w sposób zapewniający transparentność i konkurencyjność. https://zzrkorona.blogspot.com/2023/04/przetarg-na-dzierzawe-btz-ministerstwo.html
8 listopada 2023 r., a więc już po wyborach, zarząd Portu Gdynia zdecydował, że przetarg na dzierżawę Terminalu Zbożowego, którego „przeznaczeniem będzie działalność eksploatacyjna, przeładunkowo-składowa w obrocie portowo–morskim ładunków suchych i płynnych pochodzenia roślinnego” wygrało konsorcjum powiązanym z Viterrą tj.: Szczecin Bulk Terminal sp. z o.o, TAPINI sp. z o.o., RIBERA sp. z o.o. Z konsorcjum zawarto przedwstępną umowę dzierżawy terminala do 2053 r.
Unieważnienie przetargu i nowy przetarg
Wtedy politycy KO uznali to za skandal. Ich zdaniem nabrzeże powinno trafić do Krajowej Grupy Spożywczej. Dlatego po zmianie władzy postanowiono z pomocą służb unieważnić przetarg. Do gry weszły Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Ministerstwo Obrony Narodowej.
Drugi przetarg
Teraz okazuje się, że także on nie docenił poziomu absurdu w działaniach naszych rządzących, skoro zaangażowano w całe to postępowanie także służby.
KGS przegrywa przetarg
Wrzesień 2024 roku dr Daniel Alain Korona ujawnił na łamach naszego portalu, na podstawie złożonych ofert i kryteriów konkursowych, iż Krajowa Grupa Spożywcza przegrała z kretesem przetarg, a o wygraną rywalizują OT Logistic i Szczecin Bulk Terminal. Ostatecznie zwycięzcą ponownie okazał się konsorcjum związane z Viterrą.
Jak informuje niezalezna.pl:
Pod koniec sierpnia 2025 podpisano ostatecznie 30-letnią umowę, którą ABW, AW i MON w marcu 2024 uznawały za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W trakcie dwuletniej przepychanki do Portu w Gdyni nie płynęły pieniądze z umowy dzierżawy. Tylko z tego tytułu straty państwa szacowane są na 60 mln zł. To niejedyne koszty. Port Morski w Gdyni utrzymywał również 50 pracowników terminalu. Do państwa nie płynęły też stosowne podatki. Straty faktycznie mogły więc przekroczyć 100 mln zł. Politycy PiS złożyli więc zawiadomienie do prokuratury, a także wniosek o kontrolę przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zdaniem posłów winę za chaos ponoszą minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jego zastępca Arkadiusz Marchewka i jeden z dyrektorów ministerstwa Paweł Krężel.
Słowem jedna wielka kompromitacja.
