ZycieStolicy.com.pl

Kolejne uderzenie w gang akcyzowy, zatrzymano 5 osób, wśród nich policjant

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami BSW i dolnośląskiej KAS zatrzymali pięć osób w śledztwie dotyczącym gangu akcyzowego. Wśród zatrzymanych było dwóch podejrzanych o kierowanie gangiem, biznesmen, policjant oraz ekspert od maszyn służących do produkcji papierosów.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że nad sprawą pracują policjanci z wrocławskiego CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, Biurem Spraw Wewnętrznych Policji oraz funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.

„Śledztwo dotyczy sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali należności publiczno-prawnych w obrocie wyrobami akcyzowymi, głównie tytoniem”

– tłumaczyła policjantka.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że tytoń był sprowadzany do Niemiec z Bułgarii, a następnie przemycany do Polski, gdzie trafiał do nielegalnych krajalni oraz fabryk papierosów. Gang działał na terenie wielu województw, przede wszystkim w woj. lubuskim i dolnośląskim, a także w Niemczech”

– podkreśliła.

Rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek przekazała, że na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy zatrzymali w województwie dolnośląskim i lubuskim pięć osób, w tym policjanta.

„Podczas akcji zabezpieczono kilkadziesiąt tys. szt. papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi”

– zaznaczyła.

„Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono dwa luksusowe samochody o wartości ok. pół miliona zł, ponad 17 tys. zł w gotówce oraz dwie koparki kryptowalut, a wartość cyfrowych aktywów jest nadal szacowana”

– wyliczyła Wielanek.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

„Dwóm zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym, sprowadzanego do kraju z terenu Republiki Federalnej Niemiec tytoniu, bez uprzedniego oznaczenia go znakami skarbowymi akcyzy, nie ujawnianiu właściwemu organowi podstawy i przedmiotu opodatkowania, a także zarzut prania brudnych pieniędzy”

– poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

PK wskazała, że jeden z kierujących grupą usłyszał również zarzut nakłaniania funkcjonariusza Policji do przekraczania uprawnień.

„Trzem pozostałym osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z transgranicznym obrotem suszem tytoniowym, a jedna z nich dodatkowo usłyszała zarzut prania brudnych pieniędzy”

– przekazała PK.

„Współdziałającemu z grupą przestępczą funkcjonariuszowi Policji prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień służbowych”

– podała PK.

Prokuratorzy wyjaśnili, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich pięciu podejrzanych.

„Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia we Wrocławiu podzielił zasadność wniosków prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy”

– zaznaczyła PK.

„Śledztwo Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od marca 2019 roku do lipca 2021 roku na terenie województw lubuskiego, dolnośląskiego oraz Republiki Federalnej Niemiec. Łącznie w śledztwie status podejrzanych ma już 14 osób, zaś straty Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego przekroczyły 194 mln złotych, a z tytułu podatku VAT 40 mln złotych”

– dodała PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

PAP/MK/CBŚP

CBŚP przejęło sprzęt do produkcji papierosów. Można by nim wyposażyć 5 nielegalnych fabryk

CBŚP, POLICJA, GANG AKCYZOWY, AKCYZA, ZATRZYMANI

numer kontajpg

Exit mobile version