Site icon ZycieStolicy.com.pl

Kierunek wojskowo – lekarski w Warszawie?

Kierunek

Kierunek wojskowo – lekarski w Warszawie?

Z informacji do jakich dotarła redakcja Życia Stolicy wynika, iż na szczeblu kierowniczym Wojskowego Instytutu Medycznego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, trwają rozmowy o kształceniu lekarzy woskowych w Warszawie.

Obecnie takie możliwości daje tylko Łódź.

Warto przypomnieć, że 2018 roku liczba wakatów w Wojskowej Służbie Zdrowia (WSZ) przekroczyła 500, a niektóre placówki będące pod nadzorem MON i z przymiotnikiem „wojskowy” nie zatrudniały nawet jednego żołnierza.

Informacja o liczbie wakatów pojawiła się podczas posiedzenia senackiej komisji obrony. Obecnie niestety wcale nie jest lepiej.

I choćby dlatego przed kierownictwem MON i Departamentu WSZdr stoi szereg wyzwań.

Blisko trzy lata temu podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej, wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, przedstawił raport dotyczący działań żołnierzy na rzecz powstrzymania epidemii covid-19.

Przy okazji wspomniał o pomyśle reaktywowania Wojskowej Akademii Medycznej, zlikwidowanej prawie dwie dekady temu. To swoiste remedium na problemy kadrowe miało wejść w życie już w kolejnym roku akademickim. Nie weszło.

Warto odnotować, iż zaangażowanie Wojskowej Służby Zdrowia (WSZdr) w walce z wirusem SARS COV-2 było ogromne.

W stałej gotowości pozostawało 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Z kolei mieszczący się w Puławach Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii (WIHE) każdego dnia wykonywał testy.

Należy pamiętać również, iż nie był to pierwszy raz, kiedy w czasie pokoju wojskowi medycy wspierali cywilną służbę zdrowia. Mobilne zespoły medyczne Wojsk Specjalnych brały udział m.in <http://m.in/> w zabezpieczeniu szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Z kolei w wyniku współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) z Wojskami Specjalnymi do szpitala na Szaserów trafiła jedyna pompa do szybkich przetoczeń, której polscy żołnierze używali w Afganistanie.

Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym MON powstał w grudniu 2002 roku po przekształceniu Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej. Dziś WIM to największa placówka wojskowej służby zdrowia, a jednocześnie ośrodek dydaktyczny, konsultacyjny i naukowo-badawczy, który wprowadza innowacyjne rozwiązania dotyczące opieki zdrowotnej.

Placówka zabezpiecza medycznie także najważniejsze osoby w Państwie.

Co więcej, Mariusz Błaszczak powołał 1 września 2022 r. w MON Zespół ds. wypracowania rozwiązań organizacyjnych w obszarze zabezpieczenia medycznego przygotowujących siły zbrojne RP do przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych.

Zespół ma wypracować nową koncepcję organizacji wojskowej ochrony zdrowia, a być może wzorem niektórych armii NATO, nowy rodzaj sił zbrojnych, czyli wojska medyczne.

Exit mobile version