Czy Rada Nadzorcza odwoła z funkcji prezesa Marka Zagórskiego? To pytanie słyszy się w kontekście faktu, iż 10 października zbierze się Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK)
Komisja ma rozpatrzyć poprawki do projektu stanowiska Komisji Śledczej, przyjąć ostateczne stanowisko oraz podjąć uchwały w sprawie skierowania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PlanPosKom.xsp?view=2&komisja=SKGK
Pierwotnie komisja śledcza miała zebrać się 8 października, ale ostatecznie termin wyznaczono 2 dni później. Jest to o tyle istotne, że posiedzenie rady nadzorczej Krajowej Grupy Spożywczej planowane jest na 9 października (i było uwarunkowane właśnie posiedzeniem komisji śledczej na którym miała być rozpatrzona uchwała ws. zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez wysokich urzędników rządu Mateusza Morawieckiego w tym Marka Zagórskiego (aktualnego prezesa Krajowej Grupy Spożywczej).
Przypomnijmy Marek Zagórski, minister cyfryzacji, udostępnił Poczcie Polskiej dane osobowe z rejestru PESEL. Dane Polaków: numer PESEL, imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zapisano na płycie DVD i zabezpieczone hasłem. Płytę przekazano osobie reprezentującej Pocztę Polską po zweryfikowaniu jej tożsamości. Hasło do danych zostało przekazane osobnym kanałem komunikacyjnym.
Rzecznik Praw Obywatelskich, wówczas Adam Bodnar, zaskarżył decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zarzucił Markowi Zagórskiemu, że nie miał podstawy prawnej. Ustawa covidowa weszła w życie dopiero 9 maja, a Marek Zagórski bazę PESEL przekazał 22 kwietnia 2020 r. Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny w tej sprawie wypowiedział się 26 lutego 2021 r. i stwierdził bezskuteczność czynności ministra (sygn. IV SA/Wa 1817/20).
13 marca, Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. I OSK 1630/21). Tym samym uznał, że minister cyfryzacji nie miał podstawy prawnej do przekazania Poczcie Polskiej danych z bazy PESEL.
https://businessinsider.com.pl/prawo/decyzja-nsa-ws-przekazania-pesel-poczcie-polskiej/xb219qe
A zatem w dniu posiedzenia Rady Nadzorczej, formalnie nie będzie jeszcze uchwały Komisji Śledczej w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. A prawdopodobnie to zawiadomienie przesądzi o losie prezesa KGS. Czy Rada będzie jednak czekać aż zapadnie jakakolwiek decyzja w sprawie czy też uprzedzi Komisję i odwoła prezesa Marka Zagórskiego?
Pozostawanie Marka Zagórskiego na stanowisko budzi niezrozumienie i irytuje. Krzysztofowi Brejzie na platformie X Marcin Korneluk wypomniał: Tymczasem minister Cyfryzacji za PiSu Marek Zagórski nadal jest prezesem Krajowej Grupy Spożywczej. Szymon Jadczak zaś stwierdza: Dziś Donald Tusk i jego partia dużo mówią o rozliczaniu ludzi PiS. Słowa, słowa, słowa. A na czele Krajowej Grupy Spożywczej stoi były poseł PiS i minister cyfryzacji rządu Mateusza Morawieckiego Marek Zagórski, który przekazał dane Polaków na potrzeby wyborów kopertowych (https://x.com/SzJadczak/status/1821906020660076597). Takich głosów jest więcej.
Wyczekiwanie na werdykt polityczno-sejmowy Komisji Śledczej jest niepotrzebne, wszak prezesa można już teraz ocenić i rozliczyć nie za polityczne sprawy, ale za sposób zarządzania Spółką i Grupą, za wyniki finansowe czy też za sposób przygotowania Spółki na rok bieżący (2024/25) w kontekście spadających cen cukru. W tych kwestiach można mieć wiele zastrzeżeń.
Jeżeli do odwołania nie dojdzie, a Komisja Śledcza skieruje jednak zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wówczas ponowne posiedzenie rady nastąpi zaraz po 10 października, która wówczas podejmie stosowną uchwałę o odwołaniu z funkcji. Chyba że …
zob.też: https://zyciestolicy.com.pl/jedni-moga-stracic-funkcje-prezesa-kgs/