W KGS (Krajowa Grupa Spożywcza) w teorii pracownicy mają dobrą reprezentację. Zgodnie ze statutem Spółki w radzie nadzorczych jest 2 przedstawicieli pracowników, a w zarządzie Spółki – jednego. No i oczywiście są także związki zawodowe. Ale czy pomimo to, pracownicy KGS i spółek zależnych są właściwie reprezentowani?
Polskie Przetwory, co zrobił Związek?
O sytuacji w oddziale Polskie Przetwory we Włocławku pisaliśmy w https://zyciestolicy.com.pl/kgs-widmo-zwolnien-polskich-przetworow/. Ale co w tej sprawie zrobiły w tej sprawie związki zawodowe, a w szczególności NSZZ Solidarność?
26.03.2024 rok – posiedzenie Komisji Zakładowej, w którym uczestniczyli prezes zarządu Marek Zagórski, członek zarządu Tomasz Olenderek (wybrany Członek Zarządu przez pracowników).
Nas bardzo interesowała stabilność zatrudnienia w tych trudnych miejscach, w szczególności w PPW – Prezes oczekuje na diagnozę wraz z propozycją dalszych działań, które przygotowuje nowy dyrektor PPW, Mirosław Żytowiecki, ma ją otrzymać na początku następnego miesiąca.
– czytamy w informacji Lucyny Modrak, przewodniczącej Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Krajowej Grupy Spożywczej SA w Centrali Spółki.
Minęło pół roku i nastąpiły zwolnienia w PP (4+7 osób). I co na to Solidarność? Czy zareagowała czy też biernie zaakceptowała decyzje dyrektora a właściwie zarządu?
Nowa komórka organizacyjna
Związek miał inny „ważniejszy” przedmiot zainteresowania – oprócz zmiany ZUZP, także tworzenie nowej komórki organizacyjnej w ramach KGS. Z informacji z posiedzenia Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność z 26 marca br czytamy m.in.
Omówiliśmy pismo, które Przewodniczący Lubaś wysłał do Prezesa Zagórskiego do wiadomości Rady Nadzorczej, zgodnie z który zwracamy się z propozycją utworzenia niewielkiej komórki organizacyjne podległej Członkowi Zarządu wybieranemu przez Pracowników Spółki, w celu bardziej efektywnego działania. Uważamy, że takie kwestie, jak np. stała weryfikacji ZUZP, konsolidacja w Grupie Kapitałowej w obszarze pracowników czy też obsługa ubezpieczeń, bieżące rozwiązywanie wszystkich problemów w obszarze pracowniczym – to są kwestie, którymi powinna zająć się taka komórka, żeby wesprzeć przedstawiciel Pracowników w Zarządzie oraz żeby bardziej efektywnie załatwiać nasze sprawy.
Przypomina się powiedzenie, jak nie wiesz co czynić to powołaj zespół, komisję. Zarząd oczywiście przystał na ww. propozycję i w nowym regulaminie organizacyjnym spółki stworzono Biuro Polityki Społecznej zajmującej się zadaniami w zakresie realizacji strategii Spółki w obszarze pracowniczym (z wyłączeniem obszaru kadrowo-płacowego) w spółkach z Grupy Kapitałowej, w tym w szczególności współpraca ze związkami zawodowymi. Tylko czy to było akurat najpilniejsze?
Bliskie relacje Solidarności z zarządem i prezesem
Stosunki pomiędzy NSZZ Solidarność a Zarządem, a właściwie prezesem KGS są bardzo bliskie, żeby nie powiedzieć nawet zbyt bliskie. Ale to nie nowość, już w przeszłości relacje pomiędzy zarządem KGS i rządem PIS a Solidarnością takie były, o czym świadczy chociażby fakt, iż 21 lipca 2022 roku w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych, w obecności wicepremierów Henryka Kowalczyka i Jacka Sasina, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Krajową Grupą Spożywczą a związkami zawodowymi „Solidarność” z poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy (zdjęcie z tego wydarzenia) https://www.gov.pl/web/rolnictwo/krajowa-grupa-spozywcza-i-nszz-solidarnosc–porozumienie
Ale czy bliskość NSZZ „Solidarność”, nie wynika także z uwarunkowań osobistych? Przewodniczącym NSZZ Solidarność w KGS jest Stanisław Lubaś, a w spółce zależnej Elewarr w oddziale Krupiec zatrudniona jest Magdalena Lubaś https://elewarr.pl/magazyn-krupiec/. Niewątpliwie to niezręczna sytuacja, stwarzająca pewną zależność od władz KGS, ale też może prowadzić do różnych intryg. Czy odwołanie dyrektora Oddziału Krupiec Jana Skóry w lipcu 2023 roku nie miało określonego podtekstu?
Nie wiemy czy tak było, ale tak twierdzą anonimowo niektórzy pracownicy. Nie słyszeliśmy także żadnego sprzeciwu ze strony NSZZ Solidarność wobec pomysłów zmiany siedziby Spółki Elewarr z Warszawy do Malborka, co wiąże się przecież z masowym zwolnieniem pracowników centrali.
Czy tak ma wyglądać działalność związkowa?
ZZPKGS (OPZZ) w opozycji?
Tak bliskich relacji z zarządem nie ma natomiast Związek Zawodowy Pracowników Krajowej Grupy Spożywczej S.A., któremu przewodniczy od 2008 roku – Andrzej Kulikowski. O relacjach między oboma związkami może świadczyć fakt, że w informacji dla pracowników z 15 lipca 2024 Lucyna Modrak z NSZZ Solidarność skrytykowała przewodniczącego Kulikowskiego, zarzucając mu m.in. dzielenie pracowników.
Przedstawiciel pracowników w zarządzie i w radzie nadzorczej
W zarządzie KGS jak wspominaliśmy jest jeden przedstawiciel pracowników – Tomasz Olenderek, jak wynika z IMSIG, o bardzo długim doświadczeniu w spółce cukrowej. Został wybrany zanim Krajowa Spółka Cukrowa przekształciła się w Krajową Grupę Spożywczą, a zatem przy jego wyborze nie uczestniczyli pracownicy spółek dołączonych do KGS w kwietniu w 2022 roku. W naszej ocenie mógłby się jednak wykazać odmową udziału w niektórych czynnościach notarialnych zarządu i prezesa wobec spółek zależnych (takich jak np. odwołanie w 2022 roku z funkcji prezesa Elewarru Daniela Alain Korony).
W radzie nadzorczej KGS pracowników z kolei reprezentują Lucyna Modrak (NSZZ Solidarność) i Jacek Szamlewski (ZZP KGS). Z informacji związkowych NSZZ Solidarność z rady nadzorczej można wyciągnąć wniosek, że przedstawiciele związkowi dali uśpić się uspokajającym stwierdzeniom prezesa i zarządu:
– o planowanej ilościowej sprzedaży cukru i wyższymi niż planowane wynikami finansowymi
– o niższej od planowanej straty, co od dawno się nie udawało zakładów „Polskie Przetwory” (posiedzenie RN z 23.05.2024 r.)
Także nie słyszalny był głos związków i przedstawicieli pracowniczych w RN przeciwko absurdalnym regulacjom wewnątrz Grupy, które negatywnie odbijały się w naszej ocenie na sytuacji spółek zależnych. Czyżby dlatego, że przedstawiciele pracowników w radzie byli wybrani jeszcze za czasów Krajowej Spółki Cukrowej, a w wyborach do rady dominować będą pracownicy KSC?
Pracownicy spółek zależnych dyskryminowani?
Z powyższego obrazu wynika, że pracownicy KGS nie są najlepiej reprezentowani, w szczególności dotyczy to pracowników dawnych spółek KOWRowskich włączonych w kwietniu 2022 roku do Grupy.
Na tym tle zastanawia dlaczego pracownicy spółek zależnych są de facto pozbawieni swego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej KGS, skoro ubezwłasnowolniono te spółki? Dlaczego nie mogą nabywać akcji KGS i uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy z prawem głosu? Czemu są dyskryminowani w obrębie Grupy KGS? I dlaczego związki o nich się nie upominają?