Czy będzie zmiana zarządu Krajowej Grupy Spożywczej?
600 mln straty finansowej a może więcej?
Z końcem września zakończy się rok obrotowy 2023/24 dla Krajowej Grupy Spożywczej. Nieoficjalnie słychać, że wynik może być lekko ujemny. Następny rok obrotowy 2024/25 będzie bardzo ciężki. W czerwcu br. dr Daniel Alain Korona (b. prezes Elewarru z lat 2018-2022, pełnomocnik ZZR KORONA) oszacował potencjalną stratę KGS w roku obrotowym 2024/25 w wysokości 600 mln zł. https://zyciestolicy.com.pl/73417-krajowa-grupa-spozywcza-widmo-strat/. Wewnętrzne analizy w KGSie według naszych informatorów potwierdzają to oszacowanie (strata jest nawet wyższa).
Przegrany przetarg przez KGS
W ostatnich dniach cieniem nad KGSem jest sprawa przegranej w postępowaniu przetargowym na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni (przy otwartym deklarowaniu wsparciu rządzących ministrów). Wprawdzie formalnego ogłoszenia rozstrzygnięcia nie ma, ale analiza ofert dra Daniela Alain Korony zawierająca kalkulację punktacji przetargowej jasno wskazuje, że KGS w przetargu nie zdobędzie terminala. To polityczna katastrofa, choć ekonomicznie być może wyjdzie to na dobre spółce. https://zyciestolicy.com.pl/kgs-juz-przegral-z-kretesem-terminal-zbozowy/
23 września miało odbyć się spotkanie ministerialne z udziałem prezesa KGS Marka Zagórskiego i wiceprezesa Wojciecha Pomajdę.
Choć wszyscy udają, że problemu nie ma, to jednak szukanie kozła ofiarnego następuje. Nieoficjalnie słychać, że chce zrzucić się odpowiedzialność za przegraną na dyrektora wykonawczego biura segmentu Zbożowo-Młynarskiego Andrzeja Stalińskiego (zatrudnionego w czerwcu br), choć osoba ta legitymuje się doświadczeniem pracy w Mondry Terminal w Gdyni, OT Logistic, Cefetra. https://www.linkedin.com/in/andrzej-stalinski/?locale=pl_PL
Zagórski, wybory kopertowe i zawiadomienie do prokuratury?
Walka o stołki w KGSie przybiera na sile, o czym świadczy fakt że wiceprezes Marek Dereziński (aspirujący do roli prezesa) i prezes Marek Zagórski lobbują u polityków.
Marek Zagórski był ministrem ds. cyfryzacji za rządów PIS, bezpośrednio odpowiedzialny za przekazanie danych PESEL Poczcie Polskiej w ramach tzw. wyborów kopertowych. Jest wśród osób w stosunku do których komisja sejmowa ma złożyć wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Co ciekawe pierwotnie posiedzenie rady nadzorczej, poświęcony planowi rzeczowo-finansowemu spółki miało odbyć się gdzieś na przełomie września i października. Jednak 25 września Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów kopertowych odroczyła termin przyjęcia raportu końcowego oraz przegłosowania uchwał ws. skierowania zawiadomień do prokuratury w tym ws. Marka Zagórskiego. Zaplanowane posiedzenie zostało odwołane, a nowe jest planowane na 8 października. https://wiadomosci.wp.pl/komisja-kopertowa-przeklada-ostatnie-posiedzenie-jest-nowy-termin-7074903680621344a
Wiele osób się nadziwić jak to się dzieje, że Marek Zagórski nadal jest prezesem. Otóż jak informowała Gazeta Wyborcza stoi zanim Artur Balasz. Z naszych źródeł wynika także, że bronili go także niektórzy politycy z PSL (min. Czesław Siekierski).
O dziwo posiedzenie rady nadzorczej KGS także zostało odroczone na 9 października. Choć nikt tego nie przyzna, być może występuje związek przyczynowo-skutkowy. Prezes Zagórski jednak nie składa broni i spotyka się z politykami, w celu zachowania stołka, obiecując według krążących informacji m.in. terminal zbożowy. Czy nie dość tej kompromitacji?
Pretendent do funkcji prezesa także nie budzi zaufania
Marek Dereziński aspirujący do roli prezesa, wiele lat pełnił funkcje w spółkach rolnych, a w szczególności cukrowych, w tym do 2010 roku konkurentów KGS tj. British Sugar Overseas oraz Pfeifer und Langen Holding. https://www.imsig.pl/szukaj/osoba,MAREK,DEREZI%C5%83SKI,cff8fee7cab
Był prezesem Krajowej Spółki Cukrowej w latach 2012-15, ale nie przedłużono (za czasów PO) mu kadencji, gdyż w postępowaniu kwalifikacyjnym w skali od 0-5 otrzymał notę zero, co wówczas wielu zaskoczyło.
Powrócił w 2020 roku jako członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, był współodpowiedzialny za proces włączenia spółek KOWRowskich do tworzonej Krajowej Grupy Spożywczej. W trakcie tego procesu nie przejmowano się interesom spółek zależnych, nie ujawniono raportów-wycen z prowadzonych audytów (za ok. 5 mln zł) badanym spółkom. To akurat nie wzbudza zaufania do osoby wiceprezesa.
Członkowie zarządu bez znajomości rynku cukru i zbóż?
Wiceprezes Wojciech Pomajda w latach 90-tych pracował w urzędach administracyjnych w sektorze rolnym, w latach 2002-2005 za rządów SLD był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, poseł z list lewicy 2005-2011 rok, powołany w roku bieżącym do KGS, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Pomajda odpowiedzialny z ramienia zarządu m.in. za sprawę terminala zbożowego.
Łukasz Mastalerz – w swojej biografii zamieścił aż 32 umiejętności. Specjalista od marketingu m.in. u dealerów samochodowych (niewątpliwie „przydaje się” w sprawach cukru), w latach 2014-23 kierownik handlowy i marketingu w Instytucie Europejskim w Łodzi https://www.linkedin.com/in/lukasz-mastalerz/?originalSubdomain=pl
Witold Choiński to były prezes Związku „Polskie Mięso” w latach 2005-2024. Czemu zrezygnował z bezpiecznej funkcji na rzecz członkostwa w zarządzie KGS? https://zyciestolicy.com.pl/dlaczego-witold-choinski-powolany-do-kgs/
Wyżej wymieni, najwidoczniej mieli stosowne wsparcie polityczne, ale tak jak prezes – niewiele wspólnego z rynkiem buraka i cukru, czy też rynkiem zbóż. Czy przedłuży im się kadencję, która mija wraz z zatwierdzeniem roku obrotowego 2023/24?
Przedstawiciel pracowników
W zarządzie jest jeszcze przedstawiciel pracowników – Tomasz Olenderek. Ma z kolei ponad 20 lat doświadczenia jako członek rad nadzorczych i zarządu w Krajowej Spółce Cukrowej/Krajowej Grupie Spożywczej. https://www.imsig.pl/szukaj/osoba,TOMASZ,OLENDEREK,8fd96dfbd6c. Jak wynika ze statutu spółki, wybory reprezentanta pracowników w zarządzie ogłasza rada nadzorcza w ciągu 2 miesięcy po upływie ostatniego pełnego roku obrotowego, a same wybory – w ciągu miesiąca od ich zarządzenia. A zatem czy Tomasz Olenderek będzie nadal członkiem zarządu zadecydują wybory.
Audyt kadry zarządzającej
Być może odwołania dotkną nie tylko zarządu. Rada Nadzorcza ogłosiła Zaproszenie do składania ofert w trybie negocjacji nieograniczonych na przeprowadzenie audytu potencjału kadry zarządzającej Krajowej Grupy Spożywczej SA., a zakres podmiotowy obejmuje m.in prezesa, członków zarządu, dyrektorów i zastępców (łącznie ok. 80 osób). Audyt, który ma zawierać ocenę i rekomendacje, ma być ukończone do 31.10.2024 r. https://zyciestolicy.com.pl/za-co-rada-nadzorcza-kgs-bierze-pieniadze/
Kiedy fachowcy do KGS i spółek zależnych?
Ale czy na czele KGSu na nową kadencję zostaną powołani specjaliści od rynku cukru i zbóż (skoro jest też segment zbożowo-młynarski)? I czy w ślad za tym na czele spółek zależnych, a w przypadku Elewarru także do rady nadzorczej spółki – powoła się wreszcie fachowców, a nie tylko politycznych nominatów?
Marzenia idealisty? Prawdopodobnie …