Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ustanowił kościół św. Jakuba na stołecznej Ochocie kościołem stacyjnym Roku Jakubowego. To jedyna na terenie archidiecezji warszawskiej świątynia, gdzie do 31 grudnia 2022 r. wierni mogą skorzystać z przywileju odpustu zupełnego.
Ze względu na ograniczenia w pielgrzymowaniu związane z pandemią COVID-19, Penitencjaria Apostolska zdecydowała o wydłużeniu o rok obchodów Roku Jakubowego. Tym samym będzie on trwać przez cały rok 2021 i 2022.
W związku z tym, kard. Nycz ustanowił kościół św. Jakuba przy placu Narutowicza w Warszawie – kościołem stacyjnym Roku Jakubowego.
Na owocne przeżywanie dobrodziejstwa Roku Jakubowego, wszystkim Parafianom i Gościom udzielam pasterskiego błogosławieństwa, wypraszając obfitości Bożych darów
– napisał kard. Kazimierz Nycz w dekrecie ustanawiającym kościół stacyjny.
Pielgrzymować można indywidualnie. Kościół jest otwarty w godzinach od 6 rano do godziny 20 wieczorem. Natomiast główne uroczystości Roku Jakubowego planowane są na 25 lipca, kiedy przypada święto św. Jakuba
– zapowiedział proboszcz parafii św. Jakuba na Ochocie ks. Henryk Bartuszek.
Jubileuszowy Rok Jakubowy ogłaszany jest w Santiago de Compostela w latach, w których święto Apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę. W 2022 r. mija 900 lat od pierwszego Roku Świętego Jakubowego, który przypada wtedy, gdy liturgiczne święto św. Jakuba (25 lipca) wypada w niedzielę.
PAP/AS
1 komentarz
Ciekawa sprawa jest z odpustami, albowiem trzeba sobie uświadomić, że odpust, z jakiejś okazji ogłoszony przez Biskupa za przyjście do kościoła, odpuszcza nam niestety nam tylko karę, jaka nas może spotkać na ziemi za popełnione grzechy, które to grzechy, niestety muszą nam być wcześniej darowane. A kara, która nas ma nie spotkać, to na przykład złamanie nóżki na śliskiej jezdni, upadek z drabinki, albo potrącenie przez samochodzik na przejściu dla pieszych. Nie ma niestety nic za darmo, Więc bądźmy ostrożni, czyńmy dobre uczynki, a może Niebiosa zlitują się nad nami grzesznymi. A przede wszystkim sprawdźmy czy dany biskup ma chody w Niebie. Czego Wam i sobie życzę.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.