Sprawa warunków zabudowy państwa Piotrowskich w gminie Kampinos ciągnie się od lat, a końca nie widać. Sprawę opisał w 2015 roku portal Serwis21. Ale w sumie niewiele się zmieniło, ten sam jak się wydaje bezmyślny upór urzędników.
Wyroki Sądów, Decyzja Ministra a Wójt swoje
Państwo Piotrowscy są właścicielem działki w gminie Kampinos, dla której starają się o warunki zabudowy. W teorii nie powinno być z tym problemu, nie ma żadnych przeciwwskazań do przyznania warunków zabudowy danego terenu. Nie ma, a jednak już od ponad kilkunastu lat pani urzędnicy gminy, Parku Narodowego i Ministerstwa Środowiska, na wszelkie sposoby próbują uniemożliwić jej zabudowę.
Wreszcie 15 września 2014 r. Minister Środowiska wykonując wyroki Sądów Administracyjnych z 2012 i 2013 roku postanowił uchylić postanowienie Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego z 2007 r. w całości (o nieuzgodnieniu realizacji w zabudowie zagrodowej w gospodarstwie rolnym, budowy budynku mieszkalnego oraz przyłącza energetycznego) i uzgodnić projekt decyzji. Wymóg uzgodnień wynikał z faktu, iż działka znajduje się we wsi Komorów, na terenie otuliny Parku Narodowego.
Jak stwierdza Minister w decyzji
Nie stwierdzono by planowana inwestycja stanowiło zagrożenie zewnętrzne dla Parku, gdyż jest znacznie oddalona od jego granic, w szczególności od obszaru ochrony ścisłej Przyćmień, na który powołuje się Dyrektor Parku. Dodatkowo nieaktualne stały się argumentu z obowiązującego postanowienia Dyrektora Parku, iż inwestycja położona w otoczeniu terenów niezabudowanych, w bezpośredniej bliskości jednej z odnóg Kanału Olszowieckiego. Działka inwestora graniczy z rowem melioracyjnym, a nie Kanałem na co wskazują mapy udostępnione przez skarżącą, dla sąsiednich działek wydano już warunki zabudowy, lub uchwalono plan miejscowy pozwalający na zabudowę. Co więcej przytoczona część zabudowy już istnieje, a działki położone naprzeciwko są ogrodzono na długość kilkudziesięciu metrów, równolegle do granicy Parku, co uniemożliwia pełnienie funkcji korytarza ekologicznego przez ten fragment otuliny.
Mogłoby się wydawać, że sprawa wreszcie się zakończy. Mogłoby … Wójt gminy Kampinos jednak wciąż próbuje nie dopuścić do zabudowy. 7 maja 2014 r. umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w/s wznowienia z urzędu postanowienia zakończonego decyzją z 29 kwietnia 2009 r. o odmowie ustalenia warunków zabudowy, chociaż były już wydane wyroki sądów administracyjnych przyznające rację pani Piotrowskiej. Zdaniem wójta nie było podstaw do stwierdzenia, że decyzja ostateczna z kwietnia 2009 r. o odmowie ustalenia warunków zabudowy została wydana bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu.
Wprawdzie wszystkie postanowienia odmowne dyrektora Parku Narodowego i Ministra Środowiska zostały przez Sąd następnie uchylone, ale zdaniem wójta decydujące jest, iż niezgodne z prawem decyzje znajdowały się w obrocie prawnym w dniu wznowienia postępowania czyli 5.01.2011 roku. Dziwnym trafem wójt nie zauważa, iż te postanowienia w dniu wydania decyzji o umorzeniu postępowania były już wyeliminowane z obiegu prawnego. Co prawda radca prawny gminy przyznaje, iż postanowienie ministra środowiska z 15 września to nowa okoliczność (zapomina przy okazji o wcześniejszych wyrokach WSA), ale jakoś gmina nie kwapi się by z tego faktu wyciągnąć wniosek.
http://serwis21.blogspot.com/2015/02/serwis21-luty-2015-biuletyn.html
Warunki zabudowy wydane, ale nie takie jak trzeba
Mogłoby się wydawać, że po tylu latach nie będzie się dalej utrudniać życia państwu Piotrowskim dot. inwestycji dot. budowy budynku mieszkalnego na kolejnych działkach. Nic bardziej błędnego, to nie liczyć się z uporem urzędników i ich dążeniu do utrudnienia życia obywatelom.
Wójt Gminy Kampinos owszem wydał decyzje o warunkach zabudowy (odmów już nie było), Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska postanowieniem … odstąpiła od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 dla przedmiotowego przedsięwzięcia, ale wójt uwzględnił w obszarze inwestycji działkę rolną, drogę wewnętrzną, która jak twierdzą państwo Piotrowscy nie powinna być uwzględniona.
W kwietniu 2024 roku pan Piotrowski wystąpił o korektę wydanych 3 decyzji z okresu 2014-16, dotyczących:
warunków zabudowy, w której to objęto warunkami zabudowy działkę o nr. ewid 199/10 jako drogę wewnętrzną stanowiącą własność inwestora… Oznaczenie literowa wskazane na mapie stanowiącej załącznik do WZ winno obejmować tylko teren inwestycji (wyrok WSA w Warszawie z dnia 31.07.2008 r. sygn. akt IV SA/Wa742/07) zaś droga wewnętrzna przypisano do działki nie będącej terenem inwestycji nie może obejmować pasa gruntu, który nie spełnia roli inwestycji, gdyż jest gruntem uprawnym, a nie budowlanym. W ujęciu wskazanym w wydanej decyzji udział wielkości drogi wewnętrznej w każdej ma błędne naliczenie powierzchni całkowitej nieruchomości.
W odpowiedzi wójt gminy Piotr Grzelak uznał, że:
w części wniosku określonej położenie i granice terenu objętego wnioskiem, wnioskodawca wpisał nr ewid. … i 199/10 (droga wewnętrzna), granice zaś terenu objętego wnioskiem przedstawił na mapie zasadniczej , dołączonej do wniosku kolorem czerwonym i określił literami ABCDEFGHA… Wójt Gminy Kampinos zgodnie z wnioskiem ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego … na dz. ew nr …. 199/10 w miejscowości Komorów, gm. Kampinos. Na załączniku nr 1 do ww. decyzji również zgodnie z wnioskiem Wnioskodawcy zostały określone linie rozgraniczające teren inwestycji literami ABCDEFGHA.
i odmówił sprostowania oczywistej omyłki.
Państwo Piotrowscy musieli nie lada się zdziwić tą odpowiedzią. Nie dość że nie wnosili o sprostowanie oczywistej omyłki, tylko o korektę czyli zmianę decyzji, to dowiedzieli się że to niby oni złożyli wniosek uwzględniający działkę nr 199/10, choć jak twierdzą było inaczej.
W piśmie do wójta podkreślili, że w 2015 r. wydano
zezwolenie nr 2/2015 na zjazd z drogi 410313 na działkę nr 199/10. Zaliczenie do decyzji WZ działki 199/10 jako drogi jest nieprawidłowe i utrzymanie go jest w rażącej sprzeczności z prawem budowlanym, geodezyjnym, kpa oraz warunkami zabudowy …
i wnieśli o zmianę decyzji. Dodajmy, że działkę nr 199/10 uwzględniono jako teren inwestycji w 3 decyzjach o warunkach zabudowy wydanych każdorazowo dla innych różnych działek.
Mogłoby się wydawać, że zmiana decyzji w tej sytuacji nie powinna stanowić problemu. A jednak:
Wójt odmawia zmiany warunków zabudowy
9 października wójt gminy Kampinos wydał 3 decyzje o odmowie zmiany decyzji ostateczne wójta gminy Kampinos odmawiając każdorazowo wyłączenie działki ewid nr 199/10 z obszaru inwestycji. Jak stwierdza w wydanych decyzjach:
Analizując zgodność zakresu wnioskowanej zmiany decyzji z przepisami szczególnymi (nie wiadomo jakimi) należy stwierdzić, że odmawia się zmiany decyzji ostatecznej ze względu na charakter tej zmiany – to jest zmianę obszaru inwestycji oraz zakresu zmian wykraczający poza wyniki analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu (tzw. analizy urbanistycznej) wykonanej w trakcie postępowania o ustalenie warunków zabudowy.
Zdaniem pana Wójta wnioskowana zmiana wymaga przeprowadzenia odrębnego postępowania ws. ustalenia warunków zabudowy i przygotowania nowej analizy urbanistycznej.
Innymi słowy zamiast uwzględnić prosty wniosek, żąda się nowego wniosku w celu przeprowadzenia na nowo cały szereg zbędnych czynności, a jedynym skutkiem będzie udaremnienie a przynajmniej utrudnienie działalności inwestycyjnej Państwa Piotrowskich.
A zatem w czym interesie działa wójt gminy Kampinos?
PS: Będziemy teraz oczekiwali na stanowisko wójta gminy Kampinos.