Site icon ZycieStolicy.com.pl

„Julka” zostanie Młodzieżowym Słowem Roku?

(fot. ZycieStolicy.com.pl)

(fot. ZycieStolicy.com.pl)

Opublikowano słowa, które są zgłaszane w tym roku w plebiscycie PWN Młodzieżowe Słowo Roku. Na liście pojawiły się takie słowa jak: „Julka”, „rzepiara”, „sztywniutko”. Organizatorzy przypominają, że wulgaryzmy nie będą brane pod uwagę, nawet jeżeli zostaną zapisane gwiazdkami.

„Padł absolutny rekord liczby zgłoszeń w plebiscycie PWN: Młodzieżowe Słowo Roku! Za nami dopiero dwa tygodnie głosowania, a do bazy wpłynęło już 95 tysięcy słów i wyrażeń, które powalczą o zwycięstwo. Dla porównania, suma zgłoszeń w całej edycji 2019 wyniosła 41 tysięcy” – informowali organizatorzy plebiscytu w zeszłym tygodniu.

Z pandemią związane są nie tylko słowa nowe i slangowe jak „koronalia” czy „koranaferie”, „koronaparty”, pieszczotliwa „koronka”, a nawet „koronaselfie”. Są też słowa, które zwiększyły częstość w języku ogólnym jak „pandemia”, „lockdown” czy „zdalne nauczanie”. Wśród zgłoszeń jest bardzo dużo haseł z protestu kobiet oraz innych słów związanych z bieżącą polityką. Nie odnosząc się do meritum sporu, przypominamy, że zgodnie z obowiązującym regulaminem plebiscytu nie mają szans na tytuł słowa wulgarne (także zamienione na kropki czy gwiazdki) ani obrażające konkretną osobę czy grupę osób. Jest to jednomyślne stanowisko kapituły i organizatorów plebiscytu – napisał Marek Łaziński, językoznawca, przewodniczący jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

„Oprócz polityki i pandemii zwróciły naszą uwagę następujące zgłoszenia i zjawiska. Przede wszystkim język młodzieży to wciąż język emocji. Optymistycznie brzmią wyrazy emocji pozytywnych: „baza”, „srogo”, „rel”, „igła”, „sztywniutko” – napisał Łaziński.

„Uroczym derywatem jest „rzepiara” (osoba robiąca sobie selfie na polu kwitnacego rzepaku), na wzór zeszłorocznej „jesieniary”, która i w tym roku ma sporo głosów. Inne nowe nazwy osobowe z oceną negatywną to m.in. „impostor”. W plebiscycie na słowo młodzieży widać też konflikt, a przynajmniej kontakt pokoleń. Bardzo popularne jest w tym roku określenie „boomer” i „OK boomer”. Za słowo potrzebne i celnie nazywające nienowe zjawisko, choć rzadko zgłaszane podoba mi się nazwa postawy życiowej „tozależyzm” (doceniam nazwę, ocena postawy nie jest jednoznaczna)” – podsumował Łaziński.

Kot uciekł z domu. Narobił długów

PWN, SŁOWO ROKU, MŁODZIEŻ, MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU, PWN MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU, PLEBISCYT

Exit mobile version