Site icon ZycieStolicy.com.pl

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli objęta opieką programową Muzeum Warszawy

izba pamieci

Powstała z inicjatywy społecznego komitetu pod przewodnictwem Wandy Traczyk-Stawskiej Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli została objęta opieką programową Muzeum Warszawy. Otwarcie zaplanowano na połowę 2022 r. – poinformowała w poniedziałek placówka.

Jak podało Muzeum Warszawy w komunikacie, nowy oddział Muzeum Warszawy, będzie „symbolicznym miejscem poświęconym ofiarom powstania warszawskiego”. „Upamiętni dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie walk i masowych egzekucji dokonywanych przez oddziały niemieckie. Znaczna część ofiar do dziś pozostaje bezimienna. Izba Pamięci będzie też miejscem refleksji o konsekwencjach przemocy, radykalizmów i konfliktów zbrojnych. Inauguracja planowana jest na połowę 2022 r.” – czytamy.

Placówka przypomniała, że „Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest Wanda Traczyk-Stawska”.

Kamień węgielny został wmurowany w lipcu 2021 r. Aktualnie trwają prace budowlane nad kompleksem zaprojektowanym przez pracownię Piotra Bujnowskiego

– przekazała.

Założenie – czytamy – składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, „na którym znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami poległych w czasie powstania warszawskiego – osób cywilnych i żołnierzy – oraz puste tabliczki, gdzie wraz z postępem badań wpisane zostaną kolejne nazwiska”.

Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, to część misji Izby Pamięci

– podkreślono.

W komunikacie przekazano też, że „główny budynek Izby Pamięci będzie podzielony na dwie części: Salę Świadectw i Salę Historii”.

Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Wolskiego – największej wojennej nekropolii w Polsce – od 1945 roku do naszych czasów. Pokazane zostaną także działania Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i wcześniejszych Komitetów Ekshumacyjnych, których wysiłki przywracające pamięć o tym miejscu doprowadziły do stworzenia Izby Pamięci. W Sali Świadectw znajdzie się multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczko

– napisano.

Cmentarz Powstańców Warszawy – największa nekropolia wojenna w Polsce – został założony w 1945 r. Spoczywa na nim ponad 100 tys. poległych w Powstaniu Warszawskim, przede wszystkim cywilów. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły – według szacunków historyków – ok. 180 tys. zabitych (powstańców zginęło ok. 18 tys.). Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało spalone i zburzone.

PAP/AS

Groźne znalezisko na cmentarzu podczas kopania grobu

Exit mobile version