Interia poinformowała, że Jan Engelgard, redaktor naczelny „Myśli Polskiej” i „znany rosyjski propagandysta”, choć stracił kierownicze stanowisko wciąż jest kustoszem Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Jak poinformował portal, o prywatnej działalności Engelgarda jest głośno od kilku lat.
Jego teksty publikowane w proputinowskiej i antysemickiej „Myśli Polskiej”, za zgodą redakcji, były przedrukowywane przez Sputnika, tubę propagandową Kremla. W mediach społecznościowych portalu prowadzonego przez Engelgarda regularnie ukazują się rozmowy z Mateuszem Piskorskim, założycielem partii Zmiana, który jest oskarżany o szpiegostwo na rzecz Rosji
– podała Interia.
13 marca publicysta urządził telekonferencję z Mateuszem Piskorskim, podczas której padło stwierdzenie, że Rosjanie są traktowani jak Żydzi podczas II wojny światowej.
Zawodowo Jan Engelgard był kierownikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Portal przypomniał, że w maju 2016 r. to właśnie Engelgard przyjął w Cytadeli Warszawskiej motocyklistów i przyjaciół Putina znanych jako „Nocne Wilki”.
Sprawę Engelgarda nagłośnił Marcin Rey, bloger i autor znanego profilu „Rosyjska V kolumna w Polsce”, pisząc o protekcji, jaką publicyście mieli zapewniać politycy PSL. W latach 2005-2006 Engelgard należał do zarządu województwa mazowieckiego. Od 20 lat nieprzerwanie urząd marszałka województwa sprawuje Adama Struzika z PSL. I tenże urząd wojewódzki sprawuje pieczę nad Muzeum Niepodległości w Warszawie, gdzie Engelgard pełnił funkcję.
Po wybuchu wojny do urzędu wojewódzkiego – jak podaje Interia – zaczęły spływać skargi na publicystyczną działalność muzealnika. W środę Tadeusz Skoczek, dyrektora Muzeum Niepodległości poinformował, że Engelgard przestał być kierownikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
W czwartek Interia poinformowała – powołując się na swojego informatora – że Jan Engelgard nie został zwolniony z muzeum, objął stanowisko kustosza: „wciąż pracuje w miejscu kaźni polskich patriotów”. Portal podaje, że prawdopodobnie chodzi o przepisy związane z zatrudnianiem osób w wieku przedemerytalnym.
PAP/Interia/AS
30 marca w Teatrze Muzycznym ROMA odbędzie się koncert charytatywny “Dla Ukrainy”